
17 години след падането на Берлинската стена, която разделяше Изтока и Запада, и беше символ на Студената война, 79 % от германците дават положителна оценка на обединението на страната.
Въпреки това, преселението от бившата ГДР на запад продължава и политиците се опитват да овладеят този процес. Според изследване, една трета от младите жени от бившата комунистическа част планират да търсят по-добър живот на запад. Източна Германия все още страда от липса на инвестиции и безработица.
Сред мерките, които някои провинции предприеха например е предоставянето на 60 хиляди евро на млади лични лекари, за да се установят и практикуват. В Бранденбург пък гарантират на докторите двегодишна заплата.
След Обединението, населението на бивша Източна Германия намаля с милион и 300 хиляди в резултат на емиграцията, както и на ниската раждаемост.
В навечерието на 17-ата годишнина от германското обединение, в берлинския музей Чек Пойнт Чарли се събраха източногерманци, преминали стената. Дойдоха и хората, които са им помогнали в бягството с риск за живота си.
Американецът Джон Айрланд през 60-те години помага на източногерманци да отидат на запад. Спомня си, че навремето хората се чудели на авантюризма му. През зимата на 64-65-та година Айрланд превозва десет бегълци в своя Кадилак.
Кристоф Шнайдер ползва услугите на друг "агент". Когато бил седемгодишен, заедно с баща си той преминава бодливата тел в багажника на кола. Шнайдер си спомня как татко му сложил ръка на устата му, за да мълчи.
По официални данни, при опит да преминат Берлинската стена са убити 192-ма души. 5 хиляди успяват да избягат. Бащата на Кристоф - Ханс Георг казва, че тези, които искат Стената отново да бъде издигната са лицемери.
Днес Германия е далеч от еуфорията от 3 октомври 1990 година. През последните 17 години правителството отпусна милиарди евро за развитието на източните провинции, по силата на така наречения Пакт за солидарност, който изтича през 2020 година.