Украинците се надяват, че тези избори ще сложат край на бъркотията в политическия живот на страната и на противопоставянето между два лагера.

Лагерът на установеното статукво е обединен около премиера Янукович. Изразител на лагера на промяната е президентът Юшченко.

Припомняме ви, че тези избори се коренят в политическата криза от пролетта на тази година. Тогава президентът Юшченко поиска да разпусне парламента и да насрочи нови избори след като десетина депутати близки до президентската партия преминаха в лагера на "Партията на регионите" на премиера Янукович. По същото време държавният глава уволни и Главния прокурор.

Парламентът, доминиран от хората на Янукович, не се подчини на Указа за разпускане, а Главният прокурор беше върнат на работа с намесата на спецчасти от МВР.

По улиците на Киев отново излязоха демонстранти. Политиците призоваха Конституционния съд да реши спора. Този ход даде възможност на основните политически играчи да спечелят време и да отложат изхода от кризата за есента.

Сега обаче може да излезе, че големият победител е някоя от малките партии, която с огромни усилия е прескочила 3-процентовата бариера за влизане в парламента. Тя може да се окаже онзи малък съюзник на про-руската "Партията на регионите", необходим на "регионалите " на Янукович, за да се наложат над съюза от прозападни партии на Юшченко и дамата бивш премиер Юлия Тимошенко.

Украйна от доста време е опитно поле за влиянието и на Запада и на Русия в постсъветското пространство. Въпросът е накъде ще тръгнат украинците - на изток или на запад. Отговорът ще зависи по-малко от външното влияние и повече - от процесите в икономиката на страната.

По данни на ЦИК в Украйна до 17 ч. местно време 43,08 процента от избирателите са участвали в днешните предсрочни парламентарни избори.

Сега активността е по-голяма в сравнение с редовните избори за Върховна рада през март 2006 г. Тогава прагът на 40-те на сто участие е бил преодолян час по-късно, съобщи ИТАР-ТАСС.

Най-много избиратели (52,44 процента) са дали гласа в Тернополската област, а най-слаба (28,4 на сто) е активността в Закарпатската област - и двете области в Западна Украйна.

Според новото избирателно законодателство на Украйна, изборите са валидни, ако в тях са участвали повече от половината имащи право на глас. Изборният ден започна в 7 часа сутринта местно време и ще продължи до 22 вечерта, когато се очакват първите прогнозни резултати от екзитполовете.

От Партията на регионите на премиера Виктор Янукович изразиха задоволство от високата избирателна активност. По-рано днес самият Янукович изрази абсолютната си увереност в изборната победа.

Той обаче призна, че е готов и да работи в опозиция при победа на пропрезидентската партия "Наша Украйна-Народна самоотбрана" и Блока на Юлия Тимошенко. Експремиерът Тимошенко, която гласува в родния си Днепропетровск, изрази надежда, че настоящите предсрочни избори ще сложат край на политическата криза в Украйна.

За изборите са регистрирани 3354 международни наблюдатели, от които 2812 представляват международни организации.