Глобален срив на интернет мрежата по целия свят. Отменени бяха над 1400 полета от летищата в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Австралия. Проблемът засегна и нашата страна.

Проблемът е заради дефект в системите на международната компания за киберсигурност „Краудстрайк“, която обслужва софтуерния гигант „Майкрософт“.

Най-потърпевши са авиокомпаниите, но компютърният срив наруши работата на бизнес организации, банки, фондови борси и електронни медии.

Хаосът засегна милиони по целия свят, проблеми имаше и у нас.

 

Вече е ясно - проблемът идва от компанията за киберсигурност „Краудстрайк“, която обслужва операционната система „Уиндоус“ на „Майкрософт“. При актуализирането на приложение за киберсигурност е допусната грешка, която кара „Уиндоус“ автоматично да включи система за защита и на компютрите се появява така наречения „Син екран на смъртта“.

Снимка: Reuters

Това е термин за срив на операционната система, когато заради грешки тя смята, че повече не може да действа безопасно.

Днешният срив е пример за това как една може би малка софтуерна грешка може да предизвика хаос по целия свят.

Десетки хиляди изнервени пътници по летищата, които не знаят кога и дали ще излетят. Смущения в банковите операции работата на фондовите и стоковите борси. Блокирани касови апарати в магазините. Това преживя светът през последните 24 часа. Сериозни проблеми има и в Европа. Сред най-засегнатите беше берлинското летище Бранденбург, където бяха отменени близо 80 полета.

Огромни опашки се образуваха на терминалите от Съединените щати, до Австралия и Азия.

„Наистина е уморително и губим много време, защото искаме да се върнем и да си починем. Прекалено е горещо, с всички деца с нас, наистина е уморително и всички те също са уморени. Трябва да вземем храна“, казва Никол Естуита, пасажер от Филипините.

„Писах си с отдела за обслужване на клиенти на Делта, дори те нямаха представа какво се случва. Бяха много объркани и ни благодариха, че научават от нас, пасажерите, някои неща“, Мат Джордан.

В някои страни беше нарушена работата на системите в болници и разписанието на влаковете. Проблемът засегна дори Дисниленд край Париж, където хиляди посетители не можаха да вляват в парка.

Компанията „Краудстрайк“ е предоставила метод за „заобикаляне на проблема“. Грешката вече е почти напълно отстранена, но на някои системи ще отнеме още време за пълно възстановяване. Президентът на компанията се извини, но въпреки това акциите на „Краудстрайк“ - напълно логично - се сринаха с 20%.

Какво точно се случи и защо? Вижте във видеото какво каза експертът и преподавател по киберсигурност Ясен Танев.