С изключение на служителите на РЗИ, останалата част от здравната система на България бездейства. Това се дължи на забранените профилактични прегледи, планови операции и хората, които не посещават болниците заради страх, че могат да се заразят с COVID-19.

Това заяви д-р Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ). В студиото на „Тази сутрин“ той бе категоричен, че системата ни без проблем може да издържи на натоварване, сравнимо с това в Италия.

Въпреки това като важен акцент д-р Кацаров изтъкна фактът, че поради това, че здравната системата не работи, много други заболявания не се лекуват.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Като пример той даде пациентите с онкологични проблеми.

„Всеки месец у нас се откриват по 3 хил. ракови случая. За 2 месеца това са хиляди случаи, които не се диагностицират и лекуват“, допълни той.

По думите му стана ясно, че има и сигнали за „размотаване“ на хората в болниците.

Д-р Кацаров сподели, че очаква извънредното положение да продължи и след 13 май, като обясни, че хора с други заболявания, извън коронавируса, могат да пострадат.

„Съобщават за починалите от COVID-19, но би трябвало да казват и колко хора умират, например, заради сърдечно-съдови заболявания”, изтъкна той.

Според него ефектът от масовото изследване ще доведе до изолация само на заразените с коронавируса.

„Няма гаранция, че ще се спазва карантината у дома. Но ако искаме да щадим здравната система, трябва да я пазим за тези, които наистина се нуждат от лечение“, коментира Кацаров.

По думите му мярката за блокиране на цели населени места е погрешна и обясни, че изпадаме в задънена улица.

„Имаме ли план за излизане от ситуацията, рискуваме ли да получим епидемичен взрив заради това, че твърде малко хора са преболедували, ако отменим по-рано мерките?“, запита той.

Вижте още във видеото!