Мързелът е празник на нищо неправенето. Често натоварваме думата с негативни емоции, но понякога е приятно да нямаш краен срок, да си вземеш почивка и да спреш за кратко, за да се насладиш на момента.
Според медиците мързелуването ни помага да възстановим енергията си и да погледнем на живота си от нова перспектива. Може би затова всяка година на 10 август човечеството отбелязва Международния ден на мързела. Той се празнува с много пищност и величие в Съединените щати, но тази концепция е възприета и от други страни.
Този ден е посветен на всички мързеливи хора, които умеят да се дистанцират от ежедневния стрес и да подремват по всяко време на деня, твърдят американските медии.
Все още не е ясно как точно възниква този празник. Мнозина смятат, че създателите са били твърде мързеливи, за да го документират. Със сигурност обаче се знае, че той се превръща в популярен след 2000 г. Първо започва дa се празнува в САЩ.
Американците дори са направили проучване по темата. Учените са стигнали до извода, че по-умните хора са и по-мързеливи. Причината била в това, че те отделят повече време за размишления. Оказва се също така, че мъжете по-трудно излизат от състоянието на лентяйство, докато жените често са непоправими работохолички.
Френските учени пък са стигнали до извода, че мързелът е заразен, а според едно британско проучване хората определят това състояние като „важно и значимо“.
Немските психолози твърдят, че мързелуването удължава живота ни, но не казват колко точно можем да лентяйстваме и с колко години повече ще живеем, ако го правим всеки ден. Идеята им е, че ежедневният стрес съсипва мозъка ни и води до по-бързото стареене на клетките.
Вижге още във видеото.