Вече над 10 години Краснодар Кънчев е част от конния ескадрон в София. Именно любовта му към животните и по-специално конете го вдъхновява да се присъедини към конната полиция.

“Всеки човек трябва поне веднъж да се качи на кон и да разбере каква тръпка е това”, сподели той пред bTV.

Конната полиция в България е създадена през 1954 г. и до днес е част от структурата на МВР. От 2012 г. обаче тя е позиционирана само в София под ръководството на СДВР.

Днес конната полиция можем да срещнем в столичните паркове както и да охраняват вилните зони и по време на големи спортни мероприятия. Целта е опазване на обществения ред и предотвратяване на масови безредици.

Кънчев смята, че конете спомагат дейността на МВР, защото улесняват контакта и взаимодействието с гражданите и така те са по-склонни да съдействат с докладване за нередности.

Доверитето между човек и кон се изгражда с много усърдие, а ежедневна подготовка е ключова за един конен полицай, обясни инспектор Кънчев. Обучението трае минимум 3 години.

От 6 години кобилата Корона помага на инспектор Кънчев в служебните му задължения. За професията полицай конете се подготвят още от 3-годишна - точно тогава се учат на елементарни команди и да не изпитва страх от хората.

Сега Корона е на 14 години - в разгара на силите си, но запознанството ѝ с инспектор Кънчев не започва лесно.

“В началото ми бе трудно, разбира се, защото бе малко сприхава и “имаше характер”, но пък аз съм спокоен човек за сметка на това и така се уравновесяват нещата. Практиката е такава, че по-буен кон се дава на някой по-уравновесен и спокоен ездач, за да може да се предаде характера на ездача към този на коня. В много добри отношения сме с Корона днес - тя ме познава и още от горе-долу 20 метра преди да вляза в конюшнята вече знае, че идвам и започва да ме търси”, разказва той.

Когато конете навършат 20 години се прави оценка на тяхната работоспособност. Ако резултатите са добри, четирикракият служител може да продължи службата си, ако ли не - то бива “пенсиониран” и се обявява търг за закупуването му или от служители в отряда, или граждани. 

Инспектор Кънчев е категоричен, че няма да изостави Корона. 

“Не мога да я оставя. Това не е малък период от време, в който сме свикнали да работим заедно - тя знае всички мои прищевки, аз знам нейното поведение. С действията си, мога да разбера тя какво ще направи във всеки един момент. Служителите предпочитат да закупят конете, защото са свикнали с тези животни, работили са доста години заедно и просто вече са станали един екип, който се поддържа във всяко едно отношение”, споделя той.   

Основните критерии, по които се определя дали един полицай може да служи в отряда са любов и уважение към конете както и физическа издръжливост и умения за яздене

Инспектор Кънчев се надява традиционните състезания с коне по случай Тодоровден да вдъхновят младите да се присъединят към ескадрона. 

Стажант-репортер: Дара Сапунджиева