Борбата с престъпността, в частност с корупцията, е отговорност и на трите власти - съдебната, изпълнителната и законодателната. Вменяването на тази отговорност единствено и само на съдебната власт показва непознаване на Конституцията, законите на страната и европейските стандарти. Това се посочва в позиция на прокуратурата във връзка с новите имена по списъка "Магнитски".
От там посочват, че отдавна са предприели всички необходими действия спрямо всички санкционирани български граждани.
Спрямо Румен Овчаров и Николай Малинов са внесени обвинителни актове за извършени от тях престъпления, свързани с корупция и шпионаж в полза на Руската федерация. Отделно от това обстоятелствата, изложени в списъка за Румен Овчаров, Александър Николов и Иван Генов, са предмет на разследване по вече образувано досъдебно производство.
От прокуратурата поясняват още, че твърденията в списъка по отношение на Владислав Горанов също са предмет на разследване по вече образувано досъдебно производство. Още през месец април 2022 г. е изпратена молба за правна помощ до компетентните съдебни власти на ОАЕ с искане за провеждане на разпит в качеството на свидетел на Васил Божков чрез видеоконферентна връзка. До настоящия момент молбата не е изпълнена от ОАЕ уточняват още от прокуратурата.
От компетентните органи - ГДБОП, ГДНП, ДАНС, КПКОНПИ, НАП, Агенция по вписванията и други ще се изиска актуална информация, която би могла да има отношение към доказване на корупционни престъпления. Предстои изпращането на запитване чрез Министерство на правосъдието до съответните институции в САЩ за предоставяне на информацията, въз основа на която са наложени санкциите на лицата.
Какво се случва с лицата, санкционирани по списъка "Магнитски" през 2021 г.?
От прокуратурата припомнят, че по отношение на Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов и Васил Божков към настоящия момент досъдебните и съдебните производства продължават.
Срещу Александър Манолев се водят две наказателни производства. По първото е внесен обвинителен акт и същият се разглежда от съда. По другото Софийска градска прокуратура разследва укрити и избегнати данъчни задължения от Манолев и свързани с него лица и търговски дружества. Възложени са му общо четири данъчни ревизии, ревизии на свързаните с него физически и на юридическите лица. Материалите от ревизиите са постъпили и са приобщени по досъдебното производство. Назначени са две съдебни счетоводно-икономически експертизи, които са изготвени и са предоставили анализ на движението на паричните потоци и евентуалните данъчни задължения. Приложени са материали, постъпили от САЩ.
Петър Харалампиев и Красимир Томов са привлечени към наказателна отговорност за престъпления по служба, извършени от тях в качеството им на длъжностни лица, заемащи отговорно служебно положение в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), по две досъдебни производства. Още през месец септември 2020 г. едното от тях е внесено с обвинителен акт в Софийски градски съд срещу Харалампиев, Томов и други лица.
Васил Божков е привлечен в качеството на обвиняем за извършени от него 19 престъпления. По досъдебното производство са разпитани над 200 свидетели, възложени са финансови инспекции на АДФИ, които са установили нанесени на бюджета щети в размер на 556 872 283,00 лева. Разпоредени са данъчни ревизии, част от които все още не са приключили. Материалите от данъчните ревизии са отделени в 47 броя прокурорски преписки, по които след проверки са образувани 27 броя досъдебни производства за данъчни престъпления и пране на пари. Изпратени са 18 Европейски заповеди за разследване и молби за правна помощ до САЩ, Великобритания, Швейцария, Австрия, Гърция, Румъния, Кипър, Франция, Люксембург, Полша, Малта, Унгария, Китай, Албания, Молдова, Монголия, Грузия, като само част от тях са изпълнени. По изпратената молба за екстрадиция на Божков до настоящия момент не е постъпил отговор от компетентните власти в ОАЕ.
Отделно от това прокуратурата е изготвила и изпратила четири нови молби за правна помощ, по които от властите на ОАЕ е поискано да връчат на Васил Божков призовки за доброволното му явяване пред българските разследващи органи, като последната от тях е изпратена на 18 януари 2023 г. С тези допълнителни молби за правна помощ му е дадена възможност да се яви доброволно пред българските разследващи органи. На Васил Божков са посочени 34 дати за явяване пред органите на досъдебното производство у нас.
Спрямо Делян Пеевски и Илко Желязков са извършени проверки, в хода на които е била изискана цялата налична информация в ГДБОП, ГДНП, ДАНС, КПКОНПИ, НАП, Агенция по вписванията и други държавни органи. В постъпилата в прокуратурата информация не се съдържат данни за каквито и да било престъпления. Извършени са и данъчни ревизии, които не са установили никакви данъчни нарушения, респективно задължения и несъответствие в декларираните данни. Поради липсата на каквито и да било данни, от които може да се направи основателно предположение за извършено престъпление, са постановени откази от образуване на досъдебно производство.