Двойно повече бежанци у нас се очакват до края на годината. Ахмед и брат му бягат от Алепо преди 7 месеца. семейството им е пръснато в три държави. "Очакваме всеки момент да получим хуманитарен статут. Докато учех в Латакия много често отвличаха студенти като мен или го правеха за откуп или ги пращаха ги да служат в редовната армия насила”, казва той.
Хюсеин е останал без крак след бомбардировка. Разказва, че е бил арестуван и измъчван."Хранеха ни със сух хляб и ни изтезаваха с електрошок заради участието в протестите. Освободиха ни, защото целият град Африн излезе по улиците в наша защита," спомня си той.
Тези момчета живеят в общежитието за бежанци в Овча купел, което вече е препълнено. До края на годината с тези темпове бежанците там ще станат около 4000.
500 бежанци ще бъдат приютени в София с отпуснатата целева помощ от половин милион лева. Вече са намерени 4 обекта, които предстои да бъдат утвърдени. Общежитие на строителни войски в покрайнините на София е един от обектите, набелязани да подслони местата, в които ще бъдат настанени бежанци.
С издаването на статут бежанците получават здравно осигуряване и месечната помощ от 65 лева, колкото е гарантирания социален минимум у нас. Но трябва да напуснат общежитието и да се устроят сами.
"Молбата ни към българския народ е да потърпят малко докато мине кризисния момент. Има проблем с осигуряването на квартира, защото като чуят, че я иска чужденец се отдръпват”, казва Ахмед.
"Много съм благодарен на хазяина, който ме придружи до общината, и даде съгласие да живея в неговото жилище. Тук ще ми е трудно да се установя. Кракът ми е ампутиран и трудно се намира работа дори за българи", споделя Хюсеин.
В бежанските центрове сега има 1336 души. 1240 са на свободна издръжка.