„Няма никакъв шанс за правителство с третия мандат“. Това обяви в предаването „Защо, г-н министър“ служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов. Според него конституционната процедура трябва да бъде разтеглена, така че да бъде определена най-удачната възможна дата за избори през есента.

По думите на Росен Карадимов между политическия елит и обществото има огромна ценностна пропаст.

„Българският политически елит в последните години е свикнал да взима не съвсем самостоятелни решения и е функция на друг тип решения. С изключение на няколко партии той се опита да привнесе неолиберален консенсус в българското общество, а в него има умерено консервативен консенсус. Когато се създадат политически формирования или съюзи, които могат да консолидират умерено консервативния консенсус на българина и неговото виждане за света, България ще има стабилни правителства“, обясни той.

По думите на Росен Карадимов от времето на правителството на Сергей Станишев, известно като Тройната коалиция, се смята, че „откровената коалиция е мръсна дума, недопустим компромис, а задкулисната и необявената коалиция е честното споразумение“. Само че това не е така, каза той.

Пожарите у нас

Според министъра на иновациите и растежа действията на правителството са абсолютно навременни, адекватни, точни и щадящи максимално хората, пострадали при пожарите.

„Държава в тази ситуация има. Бяха мобилизирани всички институционални структури, Министерството на отбраната се включи активно, МВР беше на терен всеки ден, министър-председателят е на терен всеки ден, беше формиран оперативен щаб, беше проведено специално заседание на Съвета по сигурност към Министерския съвет, което взе решение да се оборудват още два хеликоптера с водни ризи. Този съвет реши министерство на финансите да разработи програма за подпомагане на пострадалите от пожарите извън конвенционалните мерки“, отбеляза министър Карадимов.

Снимка: bTV

На въпроса защо нямаме минимум от техника за реагиране при тежки пожари той отговори:

„Има два прости отговора. Първият – парите не са били достатъчни и второ не е било достатъчно далновидно разпределението на наличните пари, така че да се предвиди такава техника в такива ситуации. Това е към всички правителства, защото техника не се закупува за две или за три години, а за десетилетия“.

Българската банка за развитие (ББР)

 

„С приетата стратегия от този Министерски съвет ББР вече е един от най-мощните пазарни инструменти на държавата да прави публични политики, там, където тя не може или не бива. Проблемът с печалбата не е прекият проблем на банката – да, тя е на печалба. Но ако банковата система като цяло е на печалба 3 млрд. лв., то ББР е на 30 млн. лв. печалба. Целта на банката не е да печели“, посочи министърът на иновациите.

„От началото на годината досега са раздадени около 170 кредита на обща стойност над 80 млн. лв. Гаранционният фонд е гарантирал на 800 фирми гаранции за 170 млн. лв. Процентът на лошите кредити намалява непрекъснато, те са заварени, стари“, допълни Карадимов.

Той коментира предложението му ББР да дава нисколихвени кредити на работещите в обществения сектор и имащи право на обезщетение – полицаи, пожарникари, военни, учители.

„Когато го направих, бях единственият министър, удостоен със специална декларация от една политическа партия, че правя предизборна кампания и купувам гласове. Понеже предстоят отново избори, се опасявам да кажа дали е актуална програмата, или не, за да не бъда пак обвинен. Нито една търговска банка няма да предостави такъв кредит, защото няма да приеме обезпечението срещу този кредит“, каза той.

Въпреки това, Росен Карадимов заяви, че идеята е актуална, но трябва да бъде осъществена от редовно правителство. 

Защо чуждите инвеститори не идват в България?

 

По думите на министъра на иновациите и растежа инвеститорският интерес намалява в цяла Европа и се насочват към САЩ.

„Не е възможно при 4 пъти по-скъп газ в Европа, отколкото в Америка, това да не става. Цели производства се изнасят от Европа и отиват в САЩ, където енергоносителите са много по-евтини. Надявам се, че новата Европейска комисия ще ревизира подхода си в сферата на енергетиката и енергоносителите. Бях много впечатлен, че Урсула фон дер Лайен в програмната си реч преди избирането използва термина „прагматична Зелена сделка“. Усещам един обнадеждаващ подтекст в това“, посочи той.

По думите му България може да привлече чуждите инвеститори с влизането си в еврозоната и с развитието на индустриалните паркове.

„Като се започне от сухоземния Шенген – там са огромни загубите. Второ – репутационните и лихвените нива, кредитният рейтинг на България, сигурността във валутните разплащания, по-евтините трансакции, привлекателността за чуждите инвеститори биха били съвсем различни, ако сме в еврозоната“, каза Росен Карадимов. 

Снимка: bTV

„В България няма логистика за чужди инвестиции. 11 парка бяха финансирани по наша програма и трябва да заработят на 1 януари 2026 г. Към Министерството на икономиката има шест-седем парка и това е. България има нужда от около 35 индустриални парка. Това не е предприятие, това е терен, логистика и инфраструктура, на която трябва да дойде инвеститорът“, допълни той.