Мащабното прекъсване на електрозахранването, което обхвана Иберийския полуостров на 28 април, отново разпали в Испания дебата относно плана на страната да спре постепенно ядрените си реактори и да генерира повече енергия от възобновяеми източници, пише АП.

Докато хората чакат отговори за това, какво е причинило историческото спиране на тока, което внезапно наруши всекидневието на десетки милиони, някои поставят въпроса дали е разумно да бъдат изведени от експлоатация ядрени реактори.

Снимка: Ройтерс

Те осигуряват форма на енергия, която е стабилна, макар и противоречива, спрямо възобновяемите източници, чието производство може да бъде белязано от прекъсвания.

Испанският премиер Педро Санчес отхвърли подобни критики, призовавайки за търпение, докато правителството  разследва какво е причинило срива на мрежата. Той увери, че неговото правителство няма да "се отклони нито един милиметър" от плановете си за енергиен преход, пише БТА.   

Основното в енергийния дебат 

Ядрената енергия е енергиен източник с нулеви въглеродни емисии. Тя се генерира, когато ядрата на атомите се разделят на две или няколко части, освобождавайки енергия. Ядрените технологии осигуряват около 10% от производството на електроенергия в световен мащаб, според Международната енергийна асоциация.

Много страни оценяват ядрената енергия като ключова за постигане на целите си за нулеви нетни емисии. Но докато ядрените реактори не отделят затоплящи планетата парникови газове като електроцентралите, работещи с газ или въглища, те произвеждат радиоактивни отпадъци, от които дори развитите икономики трудно успяват да се освободят.

Испания е генерирала почти 57% от своята електроенергия през 2024 г. от възобновяеми енергийни източници като вятър, водна енергия и слънчева енергия, според "Ред Електрика" (Red Electrica) - мрежовия оператор на страната. Около 20% са дошли от атомни електроцентрали.

Снимка: EPA

През 2019 г. правителството на Санчес одобри план за извеждане от експлоатация на останалите ядрени реактори в страната между 2027 г. и 2035 г. на фона на по-нататъшното разширяване на дела на възобновяема енергия. Мадрид има за цел да генерира от възобновяеми източници 81% от електроенергията си до 2030 година.

По-рано тази седмица Санчес съобщи, че четирите ядрени съоръжения, които са били активни в деня на спирането на тока, не са помогнали за захранването на мрежата след срива.

Батериите и други методи допринасят да се регулират колебанията в доставките на електроенергия от вятър и слънце.

Въпреки че причината за внезапното прекъсване на 28 април все още е неизвестна, събитието повдигна въпроси относно техническите предизвикателства, пред които са изправени електрическите мрежи, разчитащи на високи нива слънчева и вятърна енергия.

Слънцето и вятърът осигуряваха приблизително 70% от електроенергията в мрежата, мигове преди Испания да загуби 15 гигавата електроенергия - около 60% от доставките си - само за пет секунди.

Снимка: Ройтерс

Електрическите мрежи са проектирани за различна ера, посочва Жил Тоне, заместник-генерален секретар на браншовата организация Международна електротехническа комисия.

В дните след спирането на тока, търсенията за думата "ядрен" в Google рязко са се увеличили в Испания, според данни от Google Trends.

Испанската ядрена лобистка група "Форо Нуклеар" (Foro Nuclear) призова тази седмица след прекъсването правителството да преосмисли плана си за извеждане от експлоатация на ядрените реактори. Президентът на организацията Игнасио Араулсе каза, че ядрените централи, активни преди прекъсването, "осигуряват постоянство и стабилност".

Други предупреждават, че е твърде рано да се правят заключения за това, каква роля трябва да играе ядрената енергия.

Миналата седмица испанският мрежов оператор стесни търсенето източника на прекъсването до два отделни инцидента, при които подстанции в Югозападна Испания са изключили.

Министърът на околната среда Сара Агесен каза по-рано тази седмица, че мрежата първоначално е издържала на друго прекъсване на производството на електроенергия в Южна Испания, случило се 19 секунди преди срива.

В речта си пред парламента Санчес каза, че няма "емпирични доказателства", които да показват, че повече ядрена енергия в мрежата би могла да предотврати прекъсване на тока или да позволи по-бързото му възстановяване. Всъщност четирите ядрени реактора, работещи на 28 април преди спирането на тока, бяха изключени след прекъсването като част от аварийния протокол за предотвратяване на прегряване.

Снимка: Ройтерс

По думите на премиера ядрената енергия "не е доказано, че е ефективно решение в ситуации като тази, която преживяхме на 28 април" и той определи дебата около плана на правителството за отказ от ядрената енергия като "гигантска манипулация".

За възобновяване на дейността на испанската енергийна мрежа бяха използвани газ и хидроенергия, както и трансферите на електроенергия от Мароко и Франция, припомня АП.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK