Франция дава на властите в Сирия срок от 15 дни, за да разкрият изцяло програмата си за химически оръжия, предаде „Ройтерс”. Проекторезолюцията, в която е фиксиран срокът, ще бъде представена пред Съвета за сигурност на ООН.
Париж настоява още Дамаск да позволи на инспекторите на ООН достъп до всички обекти, свързани с химически оръжия.
В случай че сирийското правителство не е съгласно с условията на документа, Съветът за сигурност да разгледа „по-нататъшни подходящи мерки съгласно глава VII от Устава на ООН", се посочва в проектодокумента.
По-рано френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че Париж във вторник ще представи проект за резолюция на Съвета за сигурност на ООН, изискваща сирийските химически оръжия да минат под международен контрол.
Френската проекторезолюция съдържа също осъждане на химическите атаки от 21 август, за които като отговорен се посочва режимът в Дамаск.
Руското външно министерство заяви, че предложената от Париж резолюция, с която отговорността за използваното химическо оръжие се хвърля на сирийските власти, е неприемлива.
Междувременно в обръщение към нацията президентът на Съединените щати Барак Обама обяви, че няма спор, че в Сирия са били използвани химически оръжия.
Обама определи химическата атака като отвратителна и посочи администрацията на Башар Асад като отговорна за извършеното. Според Обама други тирани няма да се поколебаят да използват отровен газ, ако видят, че Съединените щати не действат във връзка със Сирия.
Като пример американският държавен глава посочи Иран, който ще се почувства поощрен, ако Щатите не заемат ясна позиция срещу използването на химически оръжия. Президентът определи химическото нападение в Сирия като заплаха за американската сигурност.
Обама подчерта, че дори ограничени американски удари ще изпратят послание на Асад. Обама обеща, че не става и дума за стъпване на американски войници на сирийска територия, нито за безконечна операция или въздушни удари срещу Сирия.
Обама подчерта, че предпочита дълбоко в себе си мирно решение на сирийската криза и посочи, че вижда окуражаващи признаци в тази насока. Обама изтъкна, че е помолили и Конгреса да отложи вота за Сирия, за да се даде път на дипломацията.
Сирия е готова да се присъедини към международната Конвенция за забрана на химическите оръжия, заяви в Москва сирийският външен министър Уалид Муалем.
Сирия е една от петте държави, които не са подписали конвенцията от 1997 г. Муалем каза, че ако се присъедини към документа, Сирия възнамерява да спазва стриктно произтичащите от това задължения, включително да предостави информация за химическите си оръжия. Москва предложи на Сирия да предаде химическия си арсенал под международен контрол с оглед да бъде унищожен. Дамаск прие предложението.