Седемдесет и пет години след мистериозното изчезване на самолета на Амелия Еърхарт, първата жена, прелетяла Атлантическия океан, изследователски екип тръгва по стъпките й, съобщава АФП.

Експедицията трябваше да потегли на 2 юли – датата, на изчезването на аса, но началото бе отложено поради технически причини.

Еърхарт изчезва с навигатора си Фред Нуман докато извършва финалния етап на амбициозния си околосветския си полет през Екватора. В последното си радиосъобщение тя казва, че не може да намери мястото за кацане, а горивото й е на привършване.

самолетът Avro Avian 7083 на Амелия Еърхарт
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Няколкото спасителни мисии, поръчани от американския президент Франклин Делано Рузвелт, завършили неуспешно, а властите обявили, че Еърхарт и Нуман са загинали в океана.

Международната група за възстановяване на исторически самолети TIGHAR смята да открие дали наистина последният полет на Амелия Еърхарт е отнел живота на световноизвестния ас и спътника й Фред Нуман.

Издирването ще започне от остров Никумароро, част от държавата Кирибати, който се смята за последната спирка на двамата.

Ръководителя на експедицията Ричард Гилеспи твърди, че Еърхарт „не е потънала в океана.

„Била е на сушата и мислим, че знаем точно къде да търсим за останките на самолета.”

Екипът ще използва електромагнитен сонар, за да картографира морското дъно и дистанционно устройство, подобно на използваното за намирането на черната кутия на разбилия се в Атлатика през 2009 г. полет 447 на „Еър Франс”.

Товарен кораб ще потегли от Хавайските острви с екипировката и 20 учени на 10-дневна експедиция за проучване на острова и морските дълбини около него.
„Това е високотехнологичното подводно търсене, което отдавна искахме да направим, но не можехме да си позволим”.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Легендарното изчезване на Амелия Еърхарт поражда множество слухове и теории на конспирацията, някои от които твърдят, че тя е била заловена като шпионин от Япония. Според други тя завършила успешно полета си, сменила името си и се установила в Ню Джърси.

TIGHAR предполагат, че Еърхарт е успяла да стигне до остров Никумароро и е живяла там известно време.

Самолетът се приземил на рифа, но бил отнесен от морските вълни.

Местните са съобщавали за открити останки, но от експедицията обещават, че ако открият нещо, ще обозначат мястото му без да го местят.

Заедно с TIGHAR тръгва и телевизионен екип, чиято цел е да направи филм за търсенето.