За храна, за да върнат дългове, за да преживеят седмицата… Все повече хора прибягват до кредити. Взимането е по-скоро лесно, но връщането – не съвсем. 

С желание да помогнат или да спечелят пари. Понякога с бързи кредити, а понякога с банкови. Десетки попадат в клопка. 

4 юли 2024 г., 14:59 часа – в столичния квартал „Модерно предградие“ две групи мъже се спречкват пред офис за бързи кредити. Има жертва и ранени.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Случаи като този са причината да проверим кой стои зад стотиците фирми за бързи кредити и да разберем продължават ли порочните практики, незаконно високите лихви и силовото прибиране на задължения.

Миналия ноември жена тегли 800 лева от фирма за бързи кредити. Трябва да върне двойно повече. Вноската е седмична – около 80 лв. Жената е била в затруднено положение и не е имало как да плаща. Не погасява нито една от вноските. На третата седмица започват да я търсят.

„Дойдоха до работата ми. Влизат вътре и казват - сега ще си вземем парите, нищо не ни интересува. Ако не го направиш, ще дойдем у вас и ще си ги вземем по друг начин. Дойдоха вкъщи и облепиха цялата врата в техни лепенки. Започнаха обаждания по телефона - едно момче ми звъни и с лош тон започва да казва да му върна парите. Каза, че ще ме убие, иска си парите или ще ми счупи краката“, разказва жената.

Николай Цветанов от Асоциация за отговорно небанково кредитиране казва, че сигналите от потърпевши са предимно за физически и психически тормоз при събиране на вземания. Условия, които не съответстват на първоначално обявените, непредоставяне на договор или на европейски формуляр и др.

„Прибягват и до по-крайни мерки със заплахи телесни повреди. Миналата година имахме случаи с група, които буквално се гавреха с длъжниците си“, обяснява Илия Делчев, началник на сектор „Престъпления против личността“ в СДВР.

Експерти казват – проблеми в сектора има. Един от тях са лицензите под наем или така нареченият франчайз.

Проверка в социалните мрежи показва, че в интернет се предлагат пари. Опитахме да се свържем с част от хората, предлагащи кредити там. Някои не отговориха на съобщенията ни. Други заявиха, че са представители на фирми и имат офиси. 

На случаен принцип избираме няколко офиса за бързи кредити в София. Това са места, на които с големи букви е написано, че кредитното досие не се проверява, а пари се отпускат само срещу лична карта и то за минути.

Отиваме първо в центъра на София, а после и в краен квартал. И на двете места подробно разпитват подставените ни лица.

„Даването на пари не е престъпление, за което да се носи наказателна отговорност. Въпросът е, че реално наказателна отговорност се носи, когато се пристъпи закона, когато се стигне до вид принуда, заплаха, телесна повреда, унищожаване на имущество. Важно е да има отсяване на онези участници на пазара, които са там, за да останат и да се намалят механизмите, които се петни тяхното име. Сега сме сякаш на тъмно и се борим за някаква яснота. Трябва да светнем лампата“, казва Илия Делчев.

За да „светне лампата“, са нужни законодателни промени, смятат експерти. Първо искат да се въведе таван на оскъпяването, който да не е свързан с годишния процент на разходите. Второ - да се промени минималния капитал, който се изисква, за да може една небанкова компания да получи лиценз. В момента той е 1 милион лева.

От Комисията за защита на потребителите (КЗП) казват, че са заведени 30 колективни иска срещу фирми за бързи кредити. При първоначалните проверки са констатирани нелоялни практики и неравноправни клаузи.

Според експертите малцина могат да управляват парите си, а други пък са застрашени от попадане в различни финансови измами. Ще ви разкажем за една от тях, която съществува от около две години. Физически лица са мотивирани да теглят кредити от няколко банкови институции. В повечето случаи става въпрос за кредит в размер между 100 000 и 200 000 лева.

Срещаме ви с двама мъже - единият е измамен на 11 февруари, а другият - на 14 февруари. Не се познават. Имат различни професии, доходи и образование. Общото между тях е, че вече са длъжници. Единият е с кредити от 135 000 лева, а другият – с 90 000 лева.

И двете жертви се свързват с измамниците чрез близки и познати. Условието е едно – да изтеглят няколко кредита в един ден. Обещанието е, че няма да са длъжници и парите ще бъдат върнати в банката до дни. В замяна на Ивайло обещават 1000 лева.

И на двамата мъже казват, че след това ще помогнат с пари и кредити на хората, които са ги свързали. Цялата комуникация е по телефона.  

Измамниците избират дните и часовете за тегленето на кредитите. Преди от банките да кажат на кандидатите, че са одобрени за кредит, измамниците вече знаят.

По информация от наши източници има съмнения, че в схемата има и замесени служители на банкови клонове. Така кандидатстването, одобрението и получаването на сумата се случват в един ден.

И в тази схема има йерархия, а до мозъка се стига трудно. На първите нива обаче има задържани.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK