Специалисти от Китай и Австралия са разработили ръчно плазмено приспособление, наподобяващо фенер, което унищожава бактериите по кожата за минути.

Плазменият фенер се захранва от 12V батерия и е подходящ за използване при спешни повиквания, бедствия, военни операции и в случаи, когато е необходима медицинска помощ в отдалечени райони.

В експеримент плазменото приспособление е дезактивирало плътен биофилм от една от най-устойчивите на антибиотици и топлина бактерии – Enterococcus faecalis.

Биофилмът е създаден чрез отглеждането на бактериите в продължение на седем дни. Дебелината му е била около 25 микрометра. Биофилмът е бил съставен от 17 различни бактериални пласта.

Всеки от тях е третиран по пет минути с плазмения фенер, след което е направен анализ с цел да се провери колко бактерии са оцелели. Резултатите са показали, че плазмата дезактивира не само най-горния пласт, но прониква и до най-долните и унищожава бактериите.

"Бактериите образуват плътни биофилми, което ги прави трудни за унищожаване. Най-често за дезактивирането им се използват високи температури, но те изгарят кожата. Нашето изследване показва, че плазмата е ефективна дори при стайна температура. Плазменият фенер е снабден с топлинни резистори, които не позволят той да се нагрява и го правят безопасен за хващане.

Унищожаването на индивидуални бактерии отнема едва няколко десети от секундата", обясняват съавторите на проучването от водещата научна агенция в Австралия – организацията CSIRO.

Плазмата – четвъртото състояние на материята, има доказано приложение в медицината за унищожаването на бактерии и вируси по кожата и във вода. Точният механизъм на антибактериалния ефект остава неясен, но се смята, че в резултат на реакции между плазмата и въздуха се получава коктейл от реактивни видове, подобни на тези в човешката имунна система.