Астрономи забелязаха малка скалиста планета, която обикаля опасно близо до своята звезда и се разпада. Нейната повърхност се изпарява от звездната топлина, оставяйки след себе си подобна на комета опашка от минерален прах с дължина около 9 милиона км.

От 90-те години на миналия век досега са открити около 5800 планети извън нашата Слънчева система, наречени екзопланети. От тях само четири са наблюдавани да се разпадат в орбита, както при тази планета.

Снимка: Reuters

Именно тя е най-близката до нашата Слънчева система от четирите, което дава на учените уникалната възможност да научат какво се случва с тези обречени светове, пише Ройтерс.

Изследователите наблюдаваха планетата, наречена BD+05 4868 Ab, докато постепенно се разпада на прах, изхвърляйки материал, приблизително равен на масата на Еверест, при всяка обиколка около звездата си. Опашката от прах, следваща планетата, обгръща половината от звездата.

Планетата се оценява като нещо средно между размерите на най-малката и най-вътрешна планета на Слънчевата система – Меркурий, и Луната. Тя се намира на около 140 светлинни години от Земята в съзвездието Пегас. Светлинната година е разстоянието, което светлината изминава за една година - 9,5 трилиона км.

Звездата, около която обикаля планетата е от типа оранжево джудже – тя е по-малка, по-студена и по-слаба от Слънцето, с около 70% от масата и диаметъра на Слънцето и около 20% от неговата светимост.

Планетата обикаля около тази звезда на всеки 30,5 часа на разстояние около 20 пъти по-близко от това, на което се намира Меркурий до Слънцето.

Температурата на повърхността на планетата се оценява на около 1600 градуса по Целзий благодарение на близостта ѝ до звездата. В резултат на това повърхността на планетата вероятно се е превърнала в магма - разтопена скала.

„Очакваме планетата да се разпадне на прах в рамките на следващите около милион години“, казва Марк Хон, постдокторант в Института за астрофизика и космически изследвания „Кавли“ към Масачузетския технологичен институт и водещ автор на изследването, публикувано във вторник в Astrophysical Journal Letters.

„Това е катастрофално бързо за космическите времеви мащаби. Разпадането е процес, който се ускорява сам – колкото повече материал се превръща в прах, толкова по-бързо се разпада планетата", добавя той.

Веднъж попаднал в космоса, изпареният материал се охлажда и образува минерален прах, който се отделя от планетата. Засега не е ясно как планетата се е озовала на сегашната си близка орбита. Това би могло да е резултат от гравитационното влияние на друга планета или на някакъв друг небесен обект.

Изследователите планират допълнителни наблюдения през следващите месеци с помощта на космическия телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“, за да проучат състава на материала в опашката, който може да даде сведения за състава на скалистите екзопланети.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK