„Тя е уникална - дори сред другите екзопланети“. Това коментира Матю Мърфи от университета в Аризона, който е автор на ново изследване, разглеждащо гореща и „раздута“ екзопланета, наричана WASP-107b.
Екип от астрономи вече е проучил планетата по-подробно, а резултатите са публикувани в списание Nature Astronomy.
Екзопланетите са планети, които обикалят около звезда, различна от нашето слънце. WASP-107b е открита през 2017 г. Тя се върти около звезда, която е малко по-студена и по-малко масивна от нашето слънце. Екзопланетата има приблизително масата на Нептун, но обиколката на много по-големия Юпитер.
За изследването групата използва поредица от моментни снимки, направени от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ на НАСА.
„Тези моментни снимки ни разказват много за газовете в атмосферата на екзопланетата, облаците, структурата на атмосферата ѝ, химията и как всичко се променя, когато влизат различни количества светлина“, коментира Мърфи.
„При почти всички екзопланети - не можем дори да ги погледнем директно, а още по-малко да разберем какво се случва от едната страна и какво от другата“, допълва още той, цитиран от „Шпигел“.
Наблюденията от Космоса биха имали много предимства в сравнение с тези, които са възможни от Земята.
„За първи път вече можем да видим процесите в атмосферата на екзопланета. Според изследователите WASP-107b е уникална с това, че има много ниска плътност и относително ниска гравитация - което води до атмосфера, която е по-раздута от други екзопланети със същата маса. Освен това има асиметрия изток-запад в атмосферата на WASP-107b - индикация, че има значителна разлика между краищата на атмосферата. Учените искат да разберат какво точно причинява тази асиметрия.