Голяма част от плажовете остават без спасители и медицинско обслужване от утре. По плажите ивици обаче все още е пълно с летовници заради по-топлото време.

Оказва се, че на практика всеки концесионер сам решава кога ще затвори за сезона ивицата, която стопанисва, независимо дали там продължават да се къпят хора. Така например, в Слънчев бряг и Созопол спасители и лекари на плажа ще има до края на септември.

В Бургас и Поморие сезонът свършва в края на следващата седмица.

За много от по-малките ивици днес беше последният ден със спасители и медицинско обслужване, което ги превръща отново в неохраняеми.

Според Асоциацията по водно спасяване, причината е в противоречие в нормативната база. Докато Наредбата за водно спасяване задължава концесионерите да обезопасяват ивиците до 30 септември, в друга - за категоризация на плажовете, няма подобно изискване. Това често се използва от концесионерите и в края на сезона те пестят от охрана.

Заради поредицата от почивни дни около Съединението все пак някои концесионери ще задържат спасителите до края на другата седмица.

Без медицинско обслужване на плажовете, съдбата на давещите се е в ръцете на екипите от спешните центрове.

"Със сигурност не е ефективно да се разчита само на 112, защото те са достатъчно натоварени, за да дойдат да обслужват и плажната ивица", смята д-р Стилиян Добрев – реаниматор на плажа Бургас-север.

"Ако има дълга вълна с бяла пяна, това означава, че има мъртво вълнение и е опасно. Тези, които не умеят да плуват, е добре да се държат близко до брега, до коленете", предупреди спасителят Веселин Илиев.

При по-силен вятър също избягвайте да влизате навътре в морето. От началото на лятото само по Южното Черноморие са се удавили 15 души. Последният инцидент е от снощи.

От Асоциацията по водно спасяване предлагат, докато има хора по плажовете, да има не само обходни двойки спасители, но и дежурни екипи реаниматори с линейки. Поне на възловите места по курортите. А парите за това да дойдат от средствата от концесиите на плажните ивици.