Образованието у нас стана обект на специално изследване на Световната банка. Според доклада висшето образование в България се характеризира с голям брой малки, тясно специализирани университети, което не е особено продуктивно и би следвало да се обмислят варианти за реформиране на системата.

Според специалистите на световната инстутуция българското правителство би могло да разгледа възможността за сливане на някои висши училища в по-големи институции или пък да се създадат по-малък брой многопрофилни университети с повече студенти, отколкото записалите се сега.

Като пример за подобна консолидация Световната банка дава създаването на многопрофилен технически университет в София, обединяващ Техническия университет със специализираните по-малки висши училища по химически технологии и металургия, по горско стопанство, минно дело и геология. Финансовата институция отбелязва, че за да се осъществят подобни проекти, страната има нужда от високо квалифицирани мениджъри в университетите, които да използват справедливи и прозрачни критерии.

В изследването си Световната банка прави паралел с Китай и в Унгария, където са се случили десетки успешни сливания на малки университети в рамките на решителни правителствени реформи. В Унгария, например, тези промени са започнали преди 16 години и са приключили до 2007 г. с консолидирането на около 100 специализирани висши училища в 30 големи многопрофилни университети.

Сред препоръките за развитие на българското висше образование са увеличаване на бюджетното финансиране за сектора до 1 процент от БВП в средносрочен план. Чуждестранните експерти предлагат още промяна в основното финансиране на университетите - от сегашното финансиране според броя на записалите се студенти, да се премине към финансиране на завършилите висшите училища.

Според Световната банка, паралелно с публичните средства за висшето образование, трябва да нарастват и собствените приходи на университетите, като това може да стане и чрез бъдещи увеличения на учебните такси.

За необходимост от реформи във висшето образование у нас намекна и президентът Росен Плевнелиев, според който съществува вакуум между бизнеса и университетите. Така много студенти излизат от учебните зали без никаква практика и яснота за релния работен процес , посочи държавния глава. И допълни, че основна роля в разрешаването на проблема трабва да поеме и държавата.