Гръмотевичните бури над страната взеха три жертви за три дни и раниха още двама. Първите две жертви - двама мъже - бяха убити на място от мълния в Априлци в събота срещу неделя.

11-годишно дете е било покосено снощи от мълния в сунгурларското село Славянци, където е пасяло крави на 2 километра от селото.

Малко по-късно друга мълния падна в близост до летището и рани двама служители на аерогарата. Единият от пострадалите техници все още е в реанимацията на бургаската болница.

Малко след полунощ мълния удря самолет на летището. В този момент машината е била обслужвана от двама техници. Гръмотевицата не ги поразява директно, но са ранени от ударната вълна.

27-годишният мъж е освободен за домашно лечение, а колегата му - с травма на главата, остава под наблюдение.

„На 3 метра от него пада мълния. Аз не знам къде е била подпряна стълбата и в резултат на ударната вълна от мълнията, просто стълбата се отделя и той пада назад на гръб", обясни д-р Антон Григоров, завеждащ отделение по реанимация на МБАЛ Бургас.

Техниците са обслужвали самолет на компания за чартърни полети до Израел.

„Двигателите на този самолет са на около метър, метър и нещо над човешки ръст и, за да стигнат горе до тези двигатели, на които трябва да се отворят капаците, както на колата има капаци за отваряне, откопчават се, отварят се и се получава достъп до агрегатите", каза Чанко Стайков, авиоинженер на летище Бургас.

Чанко Стайков вече повече от 40 години обслужва самолети на летище Бургас.

„Този самолет, той е метал повечето, е привлякъл, макар че той има токоразрядници, има осигуряване срещу гръмотевична дейност, но изглежда привлякъл е по някаква причина и е ударил наблизо гърмът. И вече ударната вълна ги събаря", допълни инж. Чанко Стайков.

Този инженер снощи също е бил на работа, но си е тръгнал малко преди гръмотевичната буря.

След бурята самолетът има сериозни поражения по електрониката. Предстои му сериозен ремонт.

От летище Бургас отказаха да коментират инцидента, тъй като поддържащите самолетни компании са частни и нямат връзка с летищния оператор.

Какви правила трябва да спазваме при гръмотевични бури?

От есента в българските училища ще има специални часове по защита от бедствия.
Инициативата е на МВР и образователното министерство.

България е сред балканските страни, над които най-често има силни гръмотевични бури. Всяка година пострадалите от мълнии са между 10 и 15 души, а някои от случаите са с фатален край. Всяка сграда трябва да има изправна инсталация срещу гръмотевици, иначе рискът от пожар е огромен, напомнят от "Противопожарна безопасност".

„Всички жилищни сгради са оборудвани с такъв тип мълниезащитни инсталации, и задължението за поддържането на тях е на самите собственици.
Да изключим антената от телевизора, да го изключим телевизора от контакта, и да не стоим в близост до балкони и прозорци”, съветва комисар Георги Толин.

Ако навън има гръмотевици, изключете скъпата домашна електроника. Повечето интернет доставчици обезопасяват инсталациите си срещу мълнии, но за всеки случай извадете лан-кабела от компютъра си.

По време на гръмотевична буря не докосвайте и стойте далече от високи дървета. Може да клекнете и да обхванете коленете си с ръце.

В случай че сте в кола, приберете антената, за да не подейства като гръмоотвод. Ако сте на велосипед, слезте от него и не се дръжте за метални предмети, защото привличат мълниите.

„Ако сме в морето или в езеро, по възможно най-бързия начин да се приберем на брега, на сушата. Ако сме излезли в морето, на риболов, моментално да приберем въдици и всякакъв вид остри предмети, които привличат мълнията”, допълни още комисар Георги Толин.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement