Първи януари 2014 г. е дълго чакан ден и за българи и за румънци. Когато през 2007 г. двете страни се присъединиха към ЕС, останалите членки имаха право да наложат ограничения за достъп до трудовите си пазари, съгласно договора за присъединяване към Съюза. Тези ограничения могат да важат максимум 7 години и изтичат днес.

От днес българите могат да работят свободно във всички държави от Европейския съюз. Ограниченията за достъп до пазара на труда за българи и румънци отпаднаха.

До последния момент ограничения налагаха осем държави - Белгия , Холандия , Люксембург, Великобритания, Австрия, Франция, Германия и Малта - изискваше се разрешително за работа.

Италия и Ирландия премахнаха ограниченията си още през 2012 г. Тогава това направи и Норвегия, която не е член на ЕС, но е част от Европейското икономическо пространство.

Падането на ограниченията за работа на българи и румънци в целия Европейски съюз се оказа надежда за едни, но страх за други. Великобритания е сред държавите, които надигат най-много глас затова, че пазарът им ще бъде залят от българи и румънци. Страхът принуди Обединеното кралство да помисли за въвеждане на допълнителни критерии, на които да отговарят имигрантите, за да получат работа – например, да минават тест по английски език. Затяга се и режимът за отпускане на социални помощи.

„В момент имаме голям дебат, който първо беше поведен от Партията на независимостта във Великобритания, които неотдавна заявиха, че премахването на ограниченията през януари 2014 г. може да завърши с пристигането 3,9 милиона българи. Повече от половината население на България ще се изнесе тук. И това са пълни глупости. И те служеха за политически цели”, коментира Кевин Барън от парламентарната група по въпросите между България и Великобритания.

По данни на Евростат минималната заплата във Великобритания е 1200 евро. В Белгия и Холандия - около 1500 евро. Имено в Холандия се е прицелил Любомир Башев. Надява се да работи и да спестява за семейството си, което засега остава в България.

„Не е много лесно, защото си разделен със семейството си, с родители, с всичко, обаче просто хората са устроили там нещата, както трябва да са и работиш - парите са достатъчни да живееш нормално”, обяснява Любомир.

Приятелят му Емил Кьосев също е твърдо решен да напусне родината, опарен от некоректен работодател у нас. „Спряха да плащат - днес, утре, днес, утре и затъваш с парите и в един момент се принуждаваш да напускаш страната - да търсиш по-добър живот. Терминал 2 е спасението засега”, разказва Емил.

От социалното министерство не предвиждат огромна вълна от емигранти. Който е искал да се реализира другаде, вече го е направил, твърдят от ведомството. „Общо взето, това, което е имало да се случва в тези седем години, се е случило - който е имал някакви желания и намерения - той вече не е тук. Ние по-скоро работим да ги върнем тези хора обратно в България”, обяснява Христо Симеонов от Министерството на труда и социалната политика.

И досега ограниченията не важаха за онези, които започват работа в съответната страна като самонаети лица - вратичка, от която се ползват не малко българи.

Отпадането на ограниченията би имало и още един ефект - наетите досега българи и румънци по „неофициален начин" ще излязат на „светло", т.е. ще плащат данъци и ще имат право на защита от некоректни работодатели.