Постоянният представител на Ирак в ООН нарече днешната реч на американския президент Джордж Буш "най-дългата серия изфабрикувани" твърдения и опит да бъде отклонено вниманието от израелско-палестинската криза. В първата иракска реакция на речта на Буш пред Общото събрание на ООН той изтъкна, че Съединените щати не са успели да дадат доказателства, че Багдад е замесен в тероризъм.

Франция, Съединените щати и Великобритания се обединяват около мнението, че оръжейният потенциал на Ирак представлява заплаха, особено що се отнася да оръжията за масово унищожение. Това заяви говорител на френското министерство на отбраната, цитиран от "Франс прес". Той е подчертал необходимостта от връщането в Ирак на оръжейните инспектори на ООН.

Говорителят на френското военно министерство Жан Франсоа Бюро обаче призна, че Париж има малко по-различен подход в сравнение с Вашингтон и Лондон относно значимостта на опитите на Багдад незаконно да се сдобие с военно оборудване и технологии. Позицията на Франция е изработването на резолюция, позволяваща на оръжейните инспектори да се завърнат в Багдад без отлагане. В противен случай да се излезе с нова резолюция, допълни военният говорител. Изявлението му дойде паралелно с изказването на Буш пред Общото събране на ООН.
Позицията на американския президент се различава от тази на генералния секретар на ООН Кофи Анан, който говори преди него. Той заяви, че легитимността, която световната организация осигурява е неповторима и няма заместител. Анан предупреди САЩ за рисковете от едностранни действия срещу Ирак и напомни, че хартата на ООН дава право на всяка страна да се отбранява, ако бъде нападната. Генералният секретар обаче призна, че отказът на Багдад да се разоръжи представлява една от четирите заплахи за световния мир, заедно с израелско-палестинския конфликт, продължаващата нестабилност в Афганистан и напрежението между Индия и Пакистан. Анан призова Багдад да се съобрази с резолюциите на ООН "в името на собствения си народ и на световния ред". Той допълни, че ако това не стане, "Съветът за сигурност трябва да поеме своите отговорности".
Часове преди речта на президента Белият дом огласи документ от 22 страници, съдържащ обвинения срещу Саддам Хюсеин. В него се посочва, че иракският лидер в продължение на десетилетие разработва оръжия за масово унищожение и подкрепя тероризма. Документът се концентрира върху факта, че Багдад нарушава резолюциите на ООН да се разоръжи, но не добавя нови обвинения.