Със съдебни спорове приключи поредният туристически сезон за къмпингите от Черноморец до Дюни.
В над 250 случаи съдът трябва да реши, кой е законният собственик, след като държавата е продала два пъти един и същи терен.
От три години 2000 души, претендиращи за собственост над къмпингите, чакат съдът да отсъди дали нотариалните им актве са валидни, а решенията на поземлената комисия - законосъобразни. Също толкова време основният приватизатор - "АКБ Форес" се опитва да докаже, че в два етапа на приватизацията - през 1986 и 2000 г. е платил за същите терени.
"Когат закупих мястото нямаше никаква тежест върху него. Наследниците, от които го купих, имаха стар нотариален акт. В един момент се оказа, че тези господа имат претенции върху изключително много терени", казва Радко Каназирски, собственик на терен в къмпинг "Каваци".
Според становище на Министерството на икономиката, приватизаторът - "АКБ Форес" е придобил единствено активите на бившия "Балкан турист" или "Хелио турс", от които са приспаднати реституираните имоти.
"Към момента на приватизационната сделка всички наши имоти са отписани от баланса на "Хелио турс". Смятам, че е неоснователен искът", каза Зоя Ганозлиева, собственик на терен в къмпинг "Смокиня".
Бургаският окръжен съд, обаче разчита документите в полза на "АКБ Форес".
"Всъщност имаме двама собственици на едно и също нещо, съзнателно или несъзнателно допуснато от държавата, тъй като и Агенцията за приватизация и поземлената комисия са органи на държвата", коментира Евгения Генчева - изпълнителен директор на "Русалка Холидейз" част от "АКБ Форес" ХАД.
Собственичката на терена, купува от приватизатора бунгалата, които той вече не може де ползва. Сега приватизаторът оспорва собственстта на терена. В този омагьосан кръг потъват над 400 хиляди лева инвестиции и всички планове за облагородяване на района.
"Съгласете се, че не можеш да вложиш пари докато има дела", казва Зоя Ганозлиева.
На същото мнение е и другата страна в съдебния спор.
"Цялата тази неразбория определено пречи. И с просто око се вижда, че това са най-слабо развитите райони по южното Чернморие", допълва Евгения Генчева.
Спорът продължава. Следващата инстанция е Върховният съд. След това - дела срещу държавата. До тогава цената на имотите тук може да стигне 200 евро на квадрат, а къмпингите ще предлагат условия като за по 2 лева.
