По време на националния си конгрес акушер-гинеколозите се обединиха в искането си Националната здравноосигурителна каса да поеме разходите за оплождане по метода ин витро. Председателят на българското Дружество по акушерство и гинекология обяви пред националния конгрес на акушерите, че в момента повече от 200 хиляди семейства в България са бездетни.
От 2 500 000 семейства у нас, повече от 200 хиляди са бездетни. Това значи, че 10 процента от населението на България страда от стерилитет.
Гинеколозите се обединиха около искането оплождането ин витро да стане достъпно за всички бездетни семейства.
"Бих искал максимално усиле в Народното събрание и в комисиите да се реимбурсира тази дейност, асисистраната репордукция, която струва над 2 000 евро на цикъл. Сега при нас идват само тези, които могат да си го позволят", каза проф. Иван Козовски - родилна клиника - Варна.
Вяка година от оплождането инвитро се раждат между 200 и 300 бебета.
Ако изкуственото забременяване стане доспъно като цена за повече желаещи да станат майки, бройката може да се увеличи до 1 500 на година, каза още проф Козовски. Според гинеколозите освен включавено на ин витро в клинична пътека, за този метод трябва да се предвидят средства и от държавния бюджет.
"Да се заплаща, да се включи в така наречените клинични пътеки, поне един цикъл годишно на тези нуждаещи се жени, и самата държава от държавния бюджет трябва да запланува 2-3 милиона лева за откриване на лаборатории", допълни проф. Козовски.
От Националната здравноосигурителна каса съобщиха, че обсъждат разкриването на клинична пътека, която да поема разходите за оплождане ин витро.
