Над 5 хиляди новородени бебета от цялата страна от седмица не могат да бъдат изследвани за фенилкетонурия и хипотиреоидизъм.

Тестовете се правят през  две седмици след раждането, за да бъдат открити на време болните деца и лекувани. 

Сега пробите залежават необработени в генетичните лаборатории.

"Ние останахме без реактиви и консумативи, за да можем да продължим програмата. Това се получава почти всяка година. Прехвърля се бюджет от едната в другата година, но така намалява бюджетът за следващата година. Тази година нямахме никакви запаси", казва доц. Иво Кременски, началник на лабораторията към СБАЛАГ "Майчин дом".

Консумативите и реактивите осигурава здравното министерство по национална програма, която е до 2005 година. Изследанията на фенилкетонурия спират за първи път от 25 години.

"При националните генетични програми най-същественото условие е, че те не могат да бъдат спирани, защото не може да се навакса изследването", пояснява доц. Иво Кременски.

Децата с фенилкетонурия не могат да се хранят нормално, защото в орагинзма им липсва жизненоважен ензим. Те приемат само лечебни храни. При другото заболяване липсва хормон на щетовината жлеза.

"Хванато на време болното дете преди да е развило клиника, 100 % успешно и лесно може да бъде излекувано. Изпуснатото дете развива тежка и необратима умствена изостаналост", казва доц. Иво Кременски.

За последните пет години чрез изследанията специалистите откриват вродена гуша на 135 деца. Всяка година 2-3 новородени имат и фенилкетонурия.

Специалистите по националната програма още през месец май алармират здравното министерство, че реактивите свършват. От министерството твърдят, че търговете са забавени поради съгласуваност. Вече е обявена процедура по обществена поръчка за доставка. До реализирането й ще минат поне два месеца.

"Събирането на проби и изследването им след 1, 2, 3 месеца за някои деца вече е фатално късно и вече имаме деца с вроден хипотиреоидизъм, които са изпуснати, развиват клиника и лечението при тях може да се постави под съмнение", добавя доц. Иво Кременски.

От здравното министерство казаха още, че в момента търсят допълнително пари от външни донори, за да решат по-бързо проблема.