Водещите материали на изданията са посветени на новината, че Кристалина Георгиева, която в момента е вицепрезидент на Световната банка, ще е новият кандидат за еврокомисар от България.

Министър-председателят Бойко Борисов е уведомил председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу за намерението си да номинира Георгиева. Барозу заяви, че напълно уважава "личното решение" на Румяна Желева за оттеглянето й.
    
Макар че Борисов не прие оставката й като външен министър, според "Труд" вече се носят имена за неин наследник на поста дипломат номер едно: зам.-външният министър Марин Райков, посланикът ни към европейските общности в Брюксел Бойко Коцев, бившият ни посланик в ООН Стефан Тафров и новият заместник-външен министър от ДСБ Константин Димитров. Според "Сега", оставайки член на кабинета, Желева е в противоречие с принципите на поне 2 закона - за администрацията и за предотвратяването на конфликта на интереси, защото не е прекратила участието си в управлението на фирма "Етко-Шнайдерс".
 
Под заглавие "Реквием за връзкарството" Светослав Терзиев отбелязва в "Сега", че "Саможертвата на Желева не е напразна, защото дава диагноза на елита и обществото".
    
"Силна кандидатура на мястото на Желева" е заглавието под главата на "Новинар". "Класа" цитира там Кристалина Георгиева: "Трудно е, но ще се справим". "Дневник" помества неин портрет "Всичко е работа".  
    
"На мен ми провървя с портфейла "международно развитие, хуманитарна помощ и реакция при кризи". Това са все теми, близки до мандата на Световната банка", казва Георгиева, цитирана от "Труд". Според нея опитът в мегабанката ще й помогне да се представи добре на предстоящото изслушване пред Европейския парламент. "Еврокомисар от Америка" е заглавието на "Стандарт".
    
Под заглавие "Кандидат от класа" "24 часа" отбелязва, че Борисов е играл с възможно най-силния си играч. Кристалина Георгиева е човек с огромен опит на световната сцена - не само познава добре критичните точки в света, обличала е бронежилетка в опасни ситуации, но и знае как да реагира при конкретен проблем, отбелязва изданието. А опитът й от Световната банка е неоспорим плюс. Брюксел може да си отдъхне, че България излъчва играч от класа и да загърби партийните сметки и страсти, за да може Георгиева да покаже какво може на предстоящото препитване, добавя вестникът.
    
Като перфектен специалист я определя ректорът на УНСС Борислав Бориславов в "Стандарт", а Стоян Александров от същия университет я нарича "непоклатим авторитет".
    
Борисов даде заден и остана господар на властта, пише в "Труд" Андрей Райчев. Според него това е първият досега премиер, който владее техниката на задния ход.

Изданията цитират премиера Борисов, който настоява ЕК да вземе спешни мерки заради с блокирането на българо-гръцката граница в писмо до председателя на комисията Жозе Мануел Барозу. Поне 10 милиона евро щети ще понесе българската икономика, пише "Стандарт". Искаме 10 млн. евро компенсация за блокираните граници с Гърция, пише "Атака" под глава. "Дума" информира, че заради блокадите тотален срив търпи туризмът в Сандански, Банско, и целия регион.

Нона Караджова, министър на околната среда и водите, казва пред "24 часа", че  екологичен, технически и икономически проблем е дал основата за дискусия как да бъдат достигнати тези 16 на сто дял на ВЕИ по изгоден начин, който не уврежда природата и се отразява най-малко на цената на тока. "Има фотоволтаични паркове, където енергията се изкупува четири пъти по-скъпо от другите ВЕИ. Няма да засегнем инсталации, които са по покривите на жилищни сгради или в индустриални зони. Обсъждаме с министър Трайков в следващия програмен период да насочим средства за монтирането на такива инсталации на публичните и жилищните сгради", обяснява тя.

"Откриваме 100 спешни кабинета" извежда "Телеграф" над интервю с министър Божидар Нанев. В него той отбелязва, че за 12 часа дежурство лекар ще взима между 60 и 100 лева.
    
"ДАНС проверява документите ми за конфликт на интереси от визитата ми в САЩ през ноември 2009 г. Ако бъде установено нещо нередно, съм готов да подам оставка", обеща в ефир здравният министър, отбелязва "24 часа". По-късно пред изданието заявил, че има предвид отговорност, а не напускане на поста. През ноември американската компания "Остеотех" заплаща самолетните билети и хотела на група българи, поканена в Америка от Евро-атлантически фонд (ЕАФ) и Федерацията на американските граждани от български произход. В делегацията са министър Божидар Нанев, директорката на Изпълнителната агенция по трансплантациите д-р Теодора Джалева, зам.-шефът на парламента Лъчезар Иванов и членът на ЕАФ Румен Хичев. Той обаче е и вицепрезидент на американската "Остеотех", която чрез дъщерната си фирма у нас "Остеоцентър България" изнася тъкани от трупни донори и внася алографти - обработена тъкан, готова за присаждане.

Нов подход в реформата на БАН предвижда институтите й да се слеят с университети, с които работят в близки научни области. Това казал министърът на образованието Сергей Игнатов пред "Монитор". Първата крачка щяла да бъде сключване на рамкови договори.
    
С около 15 000 са намалели постоянните работници в туризма за една година, алармира вчера председателят на Българската туристическа камара Цветан Тончев, цитиран под глава от "Дума". Те са били близо 110 000. Сезонно работещите в бранша пък са се стопили с 30 000 от близо 180 000. Проучванията на бизнеса и браншовите организации показват, че обемът на работа в туризма не е намалял, но са намалели цените на услугите, отбелязва изданието.
    
Официалната възраст за пенсиониране и за жените, и за мъжете ще се вдигне на 65 г., но ще се предложи възможност за ранно пенсиониране, като се започне от сегашното положение - 60 г. за жените и 63 - за мъжете. Това казва бившият вицепремиер и настоящ участник в консултативния съвет за пенсионната реформа Лидия Шулева пред "24 часа". По думите й когато човек се пенсионира най-далеч от 65 г. - т.е. на 60 г. за жените и на 63 - за мъжете, пенсията му ще е редуцирана с 10 на сто. Ако го направи по-късно, намалението ще е по-малко.

До месец пускаме електронна карта с всички ремонти, казва в интервю за "Новинар" кметът на София Йорданка Фандъкова.

Под водещо заглавие "Операция Наглите и в енергетиката" "Пари" цитира председателя на Надзорния съвет на "Радомир Метал Индъстрийз" Пламен Бонев, че българската индустрия е съсипана от кражбите на енергийните монополисти, които със съгласието на политиците са пълнели не само бюджета, а и партийните каси.
    
Същият вестник помества интервю с председателят нa Българо-каталунската търговска камара Мануeл Ривера, който заявява, че малкият бизнес на Испания търси български партньори.

БСП да не взема съвети от стари ченгета, съветва в "Труд" бившият кмет на Дупница Първан Дангов. От "Позитано" 20 да кажат Галеви спонсори ли са им, се акцентира в интервюто.

В малка страна като България има възможности да се намали влиянието на организираната престъпност, защото - като изключим най-големите 3-4 града, в по-малките е известно какъв е "контингента" и какво прави. Това пише Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в "24 часа". По думите му трябва време да дойде поколение, което не е свързано с криминално преразпределение на националното богатство и това е оптимистичният сценарий. Другият е, че може България да остане в периферията на ЕС, където винаги има организирана престъпност като в Южна Европа. Авторът цитира вътрешния министър Цветан Цветанов, че "250-300 души емблематични фигури от престъпния свят, тормозят страната" и отбелязва, че срещу тях стои 70-хилядна армия от полицаи, прокурори, следователи, агенти на ДАНС.

Преди 14 години вътрешният министър Любомир Начев говореше за 2315 бандити, през 2001 г. ген. Васил Василев - за 2787, а после Румен Петков - за няколкостотин, добавя той. Според него сега са се опитали да направят оценка на реално активните и по-рискови криминални структури.