Отхвърлянето на ветото е конституционно, друг е въпросът дали това работи за връщане на доверието на хората в политиката - нещо, за което се апелира от парламентарната трибуна току-що, цитира "24 часа" президента.

С думите си Първанов препратил според вестника към словото на премиера Сергей Станишев. Станишев призовал да се приеме законът за референдумите като "крачка за преодоляване на един от основните проблеми за българската демокрация - недоверието на обществото към институциите". На тържеството присъствали, освен  президентът и премиерът, и вицепрезидентът Ангел Марин, омбудсманът Гиньо Ганев, дипломати.

"Парламентът вече е онлайн", е най-важното според "Труд" от тържественото заседание на парламента. То за първи път бе предавано пряко по интернет, освен по БНТ и БНР. Поздрав от видеостена отправил от името на Европейския парламент председателят му Ханс Герт Пьотеринг. Той цитирал девиза "Съединението прави силата". Пьотеринг казал, че "тази мисъл, свързана с легендата за хан Аспарух, отлично изразява целите и визията на ЕС - единството, което умножава нашия потенциал".

***
"Само 4 партии са сигурни за следващия парламент", казва пред "Класа" социологът Кънчо Стойчев. В челото на класацията са ГЕРБ и БСП, води партията на Бойко Борисов, но разликата е преодолима, особено при по-слаба избирателна активност, коментира той. Сигурни участници в следващия парламент били "Атака" и ДПС. Ако СДС и ДСБ се явят обединени , няма да имат проблем с 4-процентовата бариера, но не съм сигурен дали няма да има проблем, ако тя се вдигне на 8 на сто, посочва социологът.

В страната тече растяща предизборна мобилизация - делът на сигурните в учаситето си на предстоящите парламентарни избори достига 54 процента, показва проучване на МБМД, публикувано в "24 часа". Това е с 6 пункта повече от февруари. Подкрепата за ГЕРБ сред всички избиратели нараства с 3 пункта спрямо средата на февруари - от 27 на около 30 процента. Делът на гласуващите за БСП се стабилизира на 17 на сто, ДПС може да разчита на около 9 процента, а "Атака" - на 7-8 на сто. Дясната коалиция се задържа на 5 на сто от всички избиратели. РЗС би получила подкрепата на около 2 процента. Въпреки че изборите за Европарламент предизвикват по-слаб интерес, данните категорично подчертават по-добрата кондиция на ГЕРБ, коментират от МБМД. Столичният кмет Бойко Борисов отново оглавява класадията на доверието в политическите лидери, втори  е президентът Георги
Първанов (42 процента).  

***
"Кой кого ще надцака в мажоритарния вот", разсъждава в свой материал "Труд". Вестникът пише, че според специалисти от промяната за гласуване за избор на 31 мажоритарни депутата печелят БСП, ДПС и ГЕРБ, а са ощетени малките партии и коалиции. При чиста пропорционална система малките формации биха имали 2 до 3 мандата повече, а сега ще ги загубят с въвеждането на по-малката база от 209 пропорционално избрани парламентаристи Малките формации няма да спечелят нито един мажоратираен
кандидат, защото при 6-7 на сто електорална тежест това е непосилно за тях, цитира вестникът проф. Михаил Константинов по повод това, че изборът на мажоритарен кандидат ще става с относително мнозинство - спечелилия най-много гласове, а не 50 процента. Дивидентите от това били за партиите с най-голяма електорална тежест в съответния регион.

***
В години, когато няма избори, партийните спонсори намаляват, според отчетите на партиите за 2008 г., огласени от Сметната палата и цитирани от "Труд" в основната му рубрика "Темата". Близо 5 млн. лева по-малко дарение в сравнение с 2007 г. са влезли в касите на 8-те най-големи партии в България, показват сметките на партийните финансисти. През 2007 г. БСП, СДС, "Атака", ГЕРБ, ДПС, НДСВ, ДСБ и "Лидер" са набрали близо 7.2 млн. лева от физически и юридически лица. С парите са финансирани две изборни кампании - за евродепутати и за местна власт. През следващата 2008 г., когато избори няма, събраните пари са 2.28 млн. лева. Най-голям е спадът при БСП - през миналата година тя е взела едва 955 000 лева от симпатизанти и частни лица, а 12 месеца преди това в касата й са влезли 3.8 млн. лева от донори, сравнява вестникът. СДС е получил двойно по-малко от дарения - 520 000 лева вместо 1 млн. лева през 2007 г. Процентно обаче като че ли най-много губи ГЕРБ - едва 100 000 лева при близо 1.3 млн. лева година преди това, пише изданието.
 
***
"Армията става оазис в кризата", посочва пред "Стандарт" Спас Панчев,  заместник-министър на отбраната и лидер на ЗС "Александър Стамболийски", една от партиите в Коалиция за България. Той отбелязва, че социалните придобивки, разписани в Закона за отбраната, правят привлекателна и сигурна армията, защото освен всичко друго тя осигурява и възможност за кадрово развитие. Панчев отбелязва, че неговата земеделска партия е полезна на Кжоалиция за България с това, че отблизо познава проблемите на българското земеделие. Той разчита, че избирателите ще оценят направеното през тези 4 г. и ще гласуват на левицата доверие отново, за да завърши започнатото.   

***
"Станишев плаща за медийния си комфорт", коментира пред "Труд" бившият заместник-председател на СДС Едвин Сугарев. Отсега е ясно какви са функциите на Ирен Кръстева - да осигури медиен комфорт на управляващите по време на изборите и пълен медиен монопол след тях. Акцията си има своята цена и държавата я плаща чрез сградите на НАП - проформа, срещу построяване на нова сграда на агенцията, твърди Сугарев. Той изразява убеждението си, че СДС и ДСБ ще се явят заедно на изборите и че дясната коалиция ще влезе в парламента  независимо от 8-процентния праг, който според Сугарев ще бъде потвърден, въпреки президентското вето.

***
"Няма самоубийство без мотив! Освен ако не е свързано с ДПС",  коментира "Сега" в приложението "Наблюдател".Стана така, както се очакваше - единственият виновник за смъртта на Ахмед Емин  се оказа мъртвият, пише авторът. Не трябваше ли разследването да бъде удължено, докато се установи истината, пита той. Защото сега съмнението остава и дори се задълбочава - от една страна причината за смъртта на Емин остава неразкрита, а от друга - тя е сериозна и вероятно е свързана с работата му в ДПС, допуска
авторът.

***
"Болниците на червено, връщат пациенти", пише от първа страница "Монитор". Болниците в страната са започнали да затъват в дългове към доставчиците на пациенти, научил вестникът. Предстояло орязване на клиничните пътеки, след което пациентите ще бъдат принуждавани да си плащат за услугите, които по принцип се поемат от здравната каса. Тези, които не можели да си позволят сумата, щели да бъдат връщани, твърдели депутати от парламентарната здравна комисия.    

***
"Ще проверим аптеките с данъчните!", заявява пред "Труд" доц. Жасмина Мирчева, новият директор на Изпълнителната агенция по лекарствата. Освен органите на агенцията, проверки в аптеките и складовете трябва да се извършват заедно с данъчните, с общинските инспекторски структури, но няма по-сериозен контрольор от клиента, категорична е тя. Доц. Мирчева казва, че би направила всичко възможно да убеди заинтересованите министерства да се ангажират с идеята всяко лекарство да има бар код. Бар кодът може да направи контролът на консумацията и разпространението много ефективен, а и ще помогне и за по-правилното разходване на средствата за здравните заведения, смята тя.   

***
"Всеки трети вече губи пари заради кризата", посочва в анализ за "24 часа" социологът Мирослава Радева (МБМД). Почти половината от анкетираните в проучване на МБМД (44 процента) очакват кризата да ги засегне сериозно, 31 процента - по-леко. Финансовата криза е на пето място сред тревогите на българина. Около една четвърт от икономически активните твърдят, че вече я
усещат зад гърба си - 9 процента на пазара на труда са загубили работата си, а 17 процента работят с намалено време. Най-силен удар върху заетостта се усеща в по-малките населени места.

***
"Парите за пенсия вече ще се управляват с различен риск", съобщава в челния си материал "Сега". Хората, които правят доброволни вноски за трета пенсия, вече ще могат да избират колко рисково да се управляват парите им, предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, одобрени от правителството. Колкото по-рисково се влагат сумите, толкова по-голяма е печалбата в добри времена, но и загубата по време на криза като
сегашната.

***
България не е застрахована от отваряне на наказателна процедура в сектор "Отпадъци", цитира от първа страница "Класа" предупреждение на Карстен Расмунсен от Главна дирекция "Регионална политика" към ЕК по време на конференция в София. Страната е поела ангажимент до средата на юни т.г. да изгради още 23 от общо 55 регионални депа и да закрие съществуващите общински депа. За това са предвидени малко над 366 млн. евро. Поради липса на достатъчно средства от Брюксел и кратките срокове МОСВ ще предостави директно финансиране за всяко депо, вместо проектите да се конкурират помежду си, пише вестникът.