"Отвличанията като бизнес не са ново явление за България.(...)Аз имам информация за някои случаи, които не са придобили публична разгласа. Нека да погледнем и от другата страна, че някои хора, които са отвличани и имат възможност да платят, вероятно плащат техните близки, или се осигуряват средства на тези, които искат откупа, защото те са малки и те могат да си ги позволят".
Това заяви в предаването "Тази сутрин" на bTV Тихомир Стойчев, оглавявал ЦСБОП в коментар на темата как отвличанията се превърнаха в доходоносен и безопасен бизнес в България. Той съобщи, че знае за три случая с отвличания, които не са известни в медиите, но са известни на службите, в периода преди 1996-1997 г.
"Да погледнем на престъпността като социално явление – има безреботица, има криза, има назначени бизнесмени, има бизнесмени, близки до една или друга политическа сила, както има и организирани престъпни структури, които при едно или друго правителство, излъчено от една или друга политическа сила или коалиция, са близки до властта", заяви още Тихомир Стойчев и допълни:
"Аз бих поставил и други версии – Защо чужди на българските интереси нямат интерес по този начин, ескалирайки престъпността да дестабилизират обстановката в страната".
Защо да не допуснем, че в отвличанията има замесени и политици,
попита Тихомир Стойчев и поясни: "Кой кове законите през 20-годинишния преход политиците. Какви са те – по-голямата част от тях са случайни хора, попадащи по силата на социално-политическите процеси и обществено-политическите процеси в еманацията на държавата.(...)
Като говорим за политиците – кое е по-силно като обществена опасност – да отидеш да откраднеш, защото си принуден от все по-отварящата се социална ножица, или да изковеш закон, който да позволява промушване през широко оставените дупки на хора, които вършат или възнамеряват да вършат престъпления. Както изредихме, че има вероятност външни сили да имат интерес от дестабилизация, защо да няма и вътрешни сили да нямат интерес."
"Нека да сме доволни, че похитения г-н Киров е жив и здрав», заяви криминалният психолог Росен Йорданов. Той коментира версията, че в отвличанията има замесени и полицаи така: "Много е добре сега човек да пусне нещо подобно като теза и тя бързо ще се разпространи, защото полицаите са силно деморализирани, кой откъде не ги захвана, и не ги направи на нищо, и в крайна сметка видно е, че резултатите, които дават, не са добри в повечето случаи и всичко това им се струпва на главата. При тази деморализация, човек лесно може да допусне, че полицаите са минали от другата страна".
Криминалният психолог заяви, че хората, отвлекли Ангел Бончев, му приличат на група, която се е формирала на принципа на Великолепната седморка – там всеки има някакво умение, което привнася, това не са група приятели, които просто са решили да вършат такива неща.
Възможно е групата, отвлякла Киро Киров, да е същата, която похити и Ангел Бончев, където обаче нямаха добра реализация на замисъла, допуснали са доста грешки, обясни психологът.
Според него тази група едва ли е съставена от хора, които са еднотипни като досие, като биография, като познания. "Наистина някои от тях със сигурност имат допир до службите", заяви Росен Йорданов.Той допълни, че организирането на отвличане е сложно престъпление, по-сложно дори от убийството.