Родители сигнализираха, че продължава продажбата на нездравословни храни и напитки в училищата. Въпреки обещанията на здравното министерство - и в нашия ефир, че вредните храни ще бъдат забранени от нова година. Какво ядат децата в училище и какво би могло да ги накара да се хранят здравословно?
Българчетата са на второ място по затлъстяване в света след децата от САЩ. Когато през ноември специалисти оповестиха тези свои заключения, всички институции единодушно решиха, че училищните лавки трябва да предлагат по-здравословна храна. И днес обаче чипсовете и сладките неща продължават да примамват учениците от лавиците.
От една страна, родителите казват, че не могат да контролират какво ядат наследниците им докато са в училище. От друга страна специалистите по хранене смятат, че децата нямат навика да се хранят здравословно.
Децата трябва да бъдат възпитавани в принципите на здравословното хранене още през първите 7 години, но и в училище трябва да се учат да ядат здравословно, каза доц. Светослав Ханджиев, Отдел „Храни и хранене”.
Промени в Наредбата за здравословното хранене в училище трябваше да задължи лавките да заместят чипсовете и вафлите с плодове и готвени топли храни.
От Министерството на здравеопазването обясняват, че промените са написани, но не са регламентирани в новия Закон за здравето. Парламентарната комисия по здравеопазване казва, че Наредбите са работа на Изпълнителната власт. Така, докато институциите си прехвърлят топката, нездравословните продукти продължават да съблазняват малчуганите в училище.
Всяко пето дете у нас е с наднормено тегло
Родители очакват наредбата за здравословни храни в училище, но тя все още не е влязла в сила.
Питахме в здравното министерство, в комисията по здравеопазване, всички прехвърлят отговорността, каза Теодора Пиралкова, родител.
Мария Минчева, директор на Дирекция "Образование" в СО, посочи, че наредбата не може да бъде гласувана от СОС, тя трябва да бъде на МЗ.