Депутатите обсъждаха промени в Закона за съдебната власт, засягащи мястото и дейността на Националната следствена служба. Според измененията следствието преминава към прокуратурата, а директорът на НСлС става заместник на главния прокурор.

Съюзът на юристите излезе с декларация срещу промените.

"Става дума за конституционния ред в България, който може би ще бъде нарушаван. Решението за прехвърлянето на следствието към прокуратурата може да вземе само Велико народно събрание. Този закон уж решава проблем, създаден от депутатите със закон. Конституцията от 3 години е нарушена и независимите разследващи органи стоят без работа, но това не е основание за подобно сливане", каза Румен Георгиев, бивш зам.-директор на НСлС и председател на Камарата на следователите в България.

Попитан не е ли следствието "сираче" в съдебната власт, Георгиев отговори, че в Конституцията сирачета няма.

"В съдебната власт ще останат 3 200 съдии и 2 400 магистрати от прокуратурата. Всеки трети европейски прокурор ще бъде в България. Тази конструкция ще бъде изкуствена – съдът и обвинението под една шапка. Очевидно замисълът е много по-далечен", каза Георгиев.

Според него измененията в закона, с които трябваше да се разшири компетентността на следователите, е трябвало да бъдат гласувани още през лятото. Едва през декември правомощията на следователите бяха разширени. Прокурор на възлага материали от преписки на ДАНС на следователя.

"Това, че следователите преминават към прокуратурата не разширява правомощията им. Целият медиен шум, че с новите поправки се дава работа на следователите, е неистина", каза бившият шеф на НСлС. По думите му прокурорът може да ръководи работата на следователя, да упражнява надзор, но не трябва да му е началник.

"Конституцията изисква никой да не е началник на следователя. И изниква въпросът кои ще установява фактите за защитата?", каза Георгиев.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето