
За последните три години експерти от Молдова, България, Турция и Румъния, са събрали необходимите данни за създаване на тази карта, съобщи БТА. За целта е било използвано ново сеизмологично оборудване, което свързва четирите страни в обща мрежа.
С изготвянето на картата Румъния, Молдова и България ще разполагат с обща карта за сеизмическа опасност, която ще позволи да се прогнозира разпределението на сеизмичната мощност на бъдещи силни земетресения и да се обединят усилията на учените за минимизиране на негативните действия на земните трусове и защита както на регионално, таака и на световно равнище.
Вранча е планински хребет в Румъния, в южната част на Източните Карпати. Той е дълъг около 60 километра, а най-високата му точка Гору е с височина 1 785 метра.
Средната периодичност на силните земетресения в района на Вранча са едно на 30 години, а при слабите 100 за една година. Най-силните земетресения с епицентър във Вранча са станали на 10 ноември 1940 година - 7,4 степен по скалата на Рихтер, 4 март 1977 година - 7,2 степен, и 30 август 1986 година - 7 степен.