НАСА се готви за кацането на новия й космически апарат "Феникс" близо до северния полюс на Марс на 25 май, когато в САЩ се отбелязва Денят на падналите във войните, за 90-дневна изследователска мисия, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Трикракият апарат, снабден с роботизирана ръка, трябва да кацне в неизследван марсиански арктически район, където се смята, че има истински леден резервоар под повърхността. "Феникс" не притежава уреди за откриване на признаци на минал или настоящ извънземен живот.

Апаратът обаче ще изследва дали ледът някога се е стопил, когато планетата е била по-топла и влажна, и ще търси следи от органични съставки в почвата, за да установи дали в района може да е имало живот.

Преди да извърши геоложките си изследвания в почвата, които евентуално ще проправят пътя към следващи пилотирани изследователски мисии на Марс, апаратът трябва да оцелее при преминаването си през марсианската атмосфера. Повече от 50 на сто от досегашните опити за кацане на Червената планета са завършили с провали.

"Феникс" бе изстрелян през лятото м.г. от Кейп Канаверал, Флорида, и преди да кацне на Марс в неделя ще е изминал 681 милиона км. Снабден е с роботизирана ръка от алуминий и титан, която може да копае на дълбочина около 60 см в почвата. Един от ръководителите на мисията Рей Арвидсън от Вашингтонския
университет в Сейнт Луис предсказа, че ледът в района е твърд като тротоар.

Взетите проби почва и лед впоследствие ще бъдат изследвани за наличие на органични съставки - химическите "тухли" на живота. Последния път, когато НАСА е търсила тук следи от извънземен живот, бе през 1976 г. с помощта на апаратите близнаци "Викинг". Тогава не бяха открити никакви признаци на живот.

В рамките на сегашната мисия "Феникс" трябва да кацне в район, сравним с Гренландия и северната част на Аляска на Земята. Ако в този район има органични съставки, шансът те да са се съхранили в леда е по-голям.

Изследователите не очакват да бъде открита вода в течно състояние, защото климатът в района е много студен. Полярният район може да съхрани много неща, заяви Питър Смит от университета на Аризона в Тусон. Както човек съхранява храни във фризера в кухнята си, така планетата съхранява органични материали и историята на живота си под леда, допълни той.

"Феникс" ще навлезе в марсианската атмосфера със скорост над 12 000 мили в час. През следващите 7 минути апаратът ще използва триенето с атмосферата и ще отвори парашут, за да забави скоростта си. След това "Феникс" ще включи двигателите си, за да извърши меко кацане.

Смит нарече навлизането му в атмосферата "седем минути на терор". Последният засега опит на НАСА да бъде извършено меко кацане на Марс приключи с провал. Апаратът "Марс полар лендър" "замлъкна" и бе загубен при опита за кацане през 1999 г.

"Феникс" е различен от изпратените по-рано на Марс роувъри. Апаратът ще остане на място и ще копае на по-голяма дълбочина в почвата, докато роувърите копаеха в скали на повърхността.

Освен това "Феникс" е наполовина по-евтин в сравнение с роувърите, като разработването и изстрелването му струват 420 милиона долара. Главните цели на мисията е да се установи дали средата в района е подходяща за живот.