Вечерта в неделя пресаташето на Ковачки Десислава Филипова коментира, че не може да има връзка между убийството на Георгиев и работата му като шеф на "Атоменергоремонт". Справка в "Дакси" показва, че той участва в управлението на още 8 фирми. Собственик е на 4, а дейността му се свързва с над 80.

"Удар срещу законните предприемачи", така Христо Ковачки определя убийството на Борислав Георгиев. "Стандарт" цитира изявлението на Ковачки: "Това е удар срещу законността и законния бизнес. Ние развиваме почтено нашите предприятия. Стремим се да ги оздравим и развиваме. Агресивни играчи сме, когато става въпрос за стабилизирането и развитието им."

В коментара "Време за отстрел" "Стандарт" свързва куршумите за Георгиев да са шамар за новите амбиции на неговия бос Христо Ковачки. Той отдавна нагази в бизнеса, но напоследък се развихри и в политиката. При това с доста сериозни намерения с оглед следващите парламентарни избори. В политиката обаче също не обичат изненадите, както и нарушаването на добре отработени схеми.

"Десните искат президентът да свика съвета по сигурността", съобщава "Сега". Десните партии в парламента, членуващи в ЕНП, призоваха президентът спешно да свика Консултативния съвет по национална сигурност заради скандалите в МВР и последните показни разстрели. "Смятам, че при една нова дискусия бихме могли да повлияем на неговото мнение." Така лидерът на СДС Пламен Юруков отговори на въпроса какво се надяват да постигнат с това заседание, след като Георги Първанов вече подкрепи вътрешния министър Румен Петков. "От целия грандиозен скандал, който тресе МВР и държавата, се възползват престъпните структури и това успоредно сенчесто управление, което се опитваме по всякакъв начин да разрежем", добави на свой ред депутатът Лъчезар Иванов /ГЕРБ/.

"Организираната престъпност има своето място в обществения живот", заявява от страниците на "Класа" депутатът от БСП Георги Юруков. Той е категоричен, че и двете убийства са изключително сериозни криминални престъпления. "Те доказват, че организираната престъпност има своето място в българското общество. Моето мнение е, че в този случай няма нужда опозицията да внася дисбаланс, а са нужни усилията на всички, за да бъде ограничена тази престъпност."

***
"Властта е на улицата, но има ли кой да я поеме?", коментира "Сега". Според автора опозицията направи единствения правилен избор - поиска вот на недоверие за срастване на престъпността с властта. Опозицията има аргументи и разполага с факти - важен елемент от искането на вот. За съжаление партиите извън управляващите и този път действат като на забавен каданс. Пламен Юруков търпеливо изчака няколко седмици, преди да му хрумне, че българските формации от ЕНП трябва да обмислят нещата, да изградят стратегия. Един от основните участници в сканадала - ген. Ваньо Танов, е представител на ГЕРБ. И безспорно знае много. Прекият му началник Бойко Борисов обаче се обажда, колкото да каже, че генералите трябва да спрат да си мерят аргументите. Защо да спрат? Нима ГЕРБ не е кандидат за властта?
"Атака" в последния момент се дръпна от вота, защото не можела да се върже на хорото на Иван Костов. Двете независими депутатки Мария Капон и Елеонора Николова направо задраскаха необходимостта от вота, защото така мнозинството щяло да заздрави позициите си. Ами щом е така, защо ни е опозиция, пита авторът.

* * *
"Два пъти по-малко министерства - двойни пенсии", изчислява в интервю за "24 часа" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Според него премиерът Сергей Станишев ще спечели от предсрочни избори, тъй като ще може бързо да се отърве от някои олигархични кръгове в БСП. "Кръгове, забъркани с подземния свят и със сенчестата икономика, като този на Румен Петков. И неговите избиратели искат той да се освободи от прегръдката на Доган, която също го тегли надолу. Иначе доверието към БСП ще се срива катастрофално и ако Станишев не се окуражи да отиде на предсрочни избори, то на редовните не знам дали БСП няма да падне под 10%", прогнозира Сидеров.

* * *
"Новите партии възпроизвеждат старо мислене", казва в интервю за "Монитор" социологът доц. Татяна Буруджиева. Нейните оценки: "Партиите - и традиционно съществуващите, и онези, които сега се появяват, не успяват да се фокусират върху групите, чиито интереси изразяват. Те продължават да покриват всичко, да отварят широко ветрило от електорат. От друга страна работят на принципа на големите разделения от прехода - клишетата - хората с пари-хората без пари, червени-сини, хората с досиета-хората без досиета, на практика не са реалните разделителни линии в обществото. Българското общество не се разделя вече така. Защото качеството на живота на човек с хиляда, пет хиляди или просто триста лева е различно."

* * *
"Пипнат ли "Булгартабак", чакайте скандал и батак", е анализът в "24 часа". Според автора за хаоса в дружеството допринасят и партийните хватки около назначението на втори изпълнителен директор, който да поеме оперативното ръководство. Едва вчера бе гласувано поста да се заеме от Ангел Димитров, заместник-шеф на "София БТ". Досега надзорът на "Булгартабак" се събира два пъти и такова решение не бе взето. Според запознати забавянето е дошло от политически сделки кой да остане в управата на "Булгартабак" и кой да си ходи. Публична тайна е, че холдингът винаги е бил притегателен за партийните интереси и че пари от него са пълнели не една и две партийни каси. Крайно време е да се вземе решение - продава ли се холдингът, или си остава държавен.

"2 милиона българи ще получат наведнъж четири сметки за ток", е водещо заглавие в "Сега". Близо 2 милиона българи ще получат след 10 април четворна сметка за ток. Това са клиентите на ЧЕЗ, които живеят в Западна България, Плевенско и Ловешко. Компанията първа в България въвежда тримесечно засичане на електромерите, след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране го разреши в края на миналата година. Тогава условието на държавата бе, че електроразпределителните дружества ще спестят средства и няма да настояват за вдигане на цената на тока. Но вчера от ЧЕЗ заявиха, че няма да оттеглят искането си за 8,9% поскъпване от 1 юли. Четворните сметки ще са една за март и три прогнозни за април, май и юни. Следваща сметка ще има чак в средата на юли.

"Кризата засегна всеки седми банков клиент", посочва "Пари". Всеки седми кредитополучател в България е потърпевш от покачването на лихвите по жилищните кредити, обясни Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център. Според него от този месец те ще трябва да плащат по-високи месечни вноски, като най-сериозна ще бъде разликата при левовите задължения. Банкерите обясняват сегашната поправка на лихвените нива с поскъпналия паричен ресурс у нас и на международните пазари след разразилата се финансова криза по света.