По повод срещата на министър Петков с т.нар. братя Галеви Георги Първанов допуснал, че може би в своята амбиция да свърши повече работа министър Петков се занимава с оперативна полицейска работа в по-голяма степен, отколкото би трябвало да го прави. Срещата с оперативно интересни лица по мнението на президентските експерти не била правно уязвима. "Морално, може да се каже, че е укорима", смята Първанов.
Вестниците предлагат и други гледни точки около ситуацията в МВР. "Ще ни оправи само акция "Чисти ръце", заявява пред "Стандарт" независимият депутат и лидер на Единната народна партия Мария Капон. Тя призовава премиера да започне операция "Чисти ръце" в България. Това неизбежно ще се случи , той трябва да избере с или без негово участие, смята Капон. В голям материал "Куйович - запалката на държавата" "24 часа" допуска, че аферата "Куйович" не е приключила. Казват, че скандалът около сърбина Будимир Куйович - Бучко можел да се мултиплицира и да удари един от генералите, които в момента усилено атакуват вътрешното министерство, пише изданието.
***
"Прокуратурата няма поглед върху използването на СРС", посочва пред "Сега" заместник главният прокурор Валери Първанов. В закона не пише, че прокурорът упражнява надзор и контрол върху разрешаването, обяснява той. Защо например в случаите, когато се изисква спешност, СРС да не се разрешава от прокурор, а от вътрешния министър, след като цели събиране на доказателства в един процес, пита Валери Първанов. Значи прокурор може да задържа за 72 часа, за да сезира съда, но прокурор не може да разпореди СРС без разрешение на съда, защо е това разминаване, допълва той. В интервю за "24 часа" бившият председател на Висшия адвокатски съвет Траян Марковски коментира: "Без контрол върху "бръмбарите" ни чакат грандиозни скандали". Той отбелязва, че трябва да има гаранция за контрол от независим орган или субекти тоест да има бариера срещу недобросъвестно и нерегламентирано ползване на СРС.
***
"24 часа" съобщава от първа страница за "Едно цяло МВР сред нас". Едно цяло МВР в сянка извън министерството се е натрупало за 18 г., около 60 хиляди души, колкото е и щатът на силовото ведомство, са били освободени от работа между 1990 и 2007 г. Това съобщил заместник-министърът на вътрешните работи Цонко Киров, който бе предложен за временно отстраняване от съпартийците си от НДСВ заради скандала в МВР.
***
"Капанът "ниски осигуровки", е темата на аналитичен материал на "Сега" в приложението "Наблюдател". Сериозното понижаване на вноските за бизнеса води до изсветляване на доходите, но какъв трябва да е мащабът на това изсветляване, за да покрие огромните дефицити в системата, пита авторът.
***
"Лекарствата излизат най-скъпо на българите", съобщава от първа страница "Дневник". Болните в България доплащат най-много за лекарствата в сравнение с останалите европейци, въпреки че цените у нас са сред най-ниските в съюза, според изследване на Евростат, цитирано от вестника. Основната причина била недостатъчният ангажимент на държавата - България е единствената страна в ЕС, в която бюджетът покрива по-малко от половината от цените на лекарствата с рецепта.
***
"Гърците хем блокират, хем инвестират, нали", коментира в анализ в "24 часа" програмният директор на "Дарик радио" Константин Вълков. Да не се връзваме на провинциални блъфове - интересът ни е Македония да е в НАТО, смята той. Съмнявам се, че някои в България или Гърция иска за съсед страна, която не е член на сериозен алианс, показва нахъсано балканско самочувствие без покритие, опитва се да играе тайни игрички, посочва Вълков.
***
"МВР скандалът не е пролетна буря", е озаглавено интервю в "Стандарт" с икономическия министър Петър Димитров. Според него този път не става дума само за пролетна буря, а наистина за оздравителни процеси. На въпрос за "Кремиковци" Димитров отговаря, че няма окончателно решение кой да бъде новият купувач. Един от най-сериозните кандидати е индийският бизнесмен Лакшми Митал, допълва той, но отбелязва, че решението за избор на купувач ще трябва да го вземе собственикът на комбината, а не държавата.
***
"Фришоповете искат смесено дружество с държавата" , съобщава "24 часа".Смесено дружество с участието на държавата, фришоповете и летищата са предложили на финансовото министерство от Асоциацията на безмитните оператори. Идеята е държавата пряко чрез свои представители в компанията да следи и гарантира контрола и прозрачността на този бизнес. Търговците предлагат и да получат разрешение да зареждат чужди дипломатически мисии с евтини стоки.
***
"1.5 на сто от приходите на туризма обратно за рекламата му" - това предложение на бизнесмена Красимир Гергов припомня пред "Класа" Поли Карастоянова, изп. директор на Националния борд по туризъм. Това са средства, които ще осигурят мрежи от туристически представителства и качествени продукти, коментира тя.
***
"Стандарт" научил, че до сряда ще е готово заданието на експертите на строителното министерство на новия правителствен комплекс на 6-и километър в столицата. В заданието ще бъдат разписани броят на сградите, височината и територията на зелените площи. До края на месеца ще стартира процедура за
обявяване на международен конкурс за проект, пише вестникът. Правителството щяло да търси световно известни имена в архитектурата.
***
"София играе опасна игра на развален телефон", коментира "Сега". Играта на развален телефон, в която български министри и висши чиновници се опитват да разиграват Брюксел, вече се превръща в опасен фарс, посочва авторът. Дори когато ЕК започна да спира крачетата с евромилиони и да праща ултиматуми и списъци със спешни задачи, в България продължават да се правят, че не разчитат посланията, отбелязва той.
***
"Църквата трябва да има в ЕС свой представител", заявява пред "24 часа" архимандрит Харалампий. Това е една много необходима длъжност, доколкото ние липсваме от диалога и като църква не можем да защитим никаква наша позиция, ако нямаме представител там, допълва той. Вестникът припомня, че архимандрит Харалампий е парламентарен сътрудник на евродепутата Слави Бинев.