Левите обвиниха за прегрешенията на Будимир Куйович предишните правителства. Сръбският наркобос пребиваваше у нас с официално издаден фалшив паспорт. Опозицията поддържаше тезата, че проблемът не е Куйович, а политическият чадър над наркотрафика изобщо. Докладът беше приет със 136 гласа "за" и 64 "против". В него се заключава, че не е имало покровителство и защитен чадър над сръбския гражданин от високопоставени служители на МВР. Напротив, дисциплинарно са наказани 13 души, а 3 са уволнени за груби нарушения. В доклада се препоръчва приемането на закон за оперативно-издирвателната дейност и нов закон за МВР.

"Ако Станишев не посочи лошите, лошият ще излезе той", предупреждава в интервю за "24 часа" социологът Андрей Райчев. Според него опозицията иска набързо вътрешният министър Румен Петков да подаде оставка, защото това ще е много голям удар по БСП и по тройната коалиция. Петков не е кой да е - той е много силен човек, биткаджия, посочва Райчев. "Много сложна е ситуацията с господин премиера. Това, което става, се наслагва върху въпроса за смяната на министри. За зла беда на БСП този въпрос се наслагва и върху коалиционните му отношения и изпитанието е сериозно. Това са моментите, когато големите политици се доказват, ако имат умението да превръщат минуса в плюс. Г-н Станишев трябва за излъчи решителност, да покаже, че е господар на властта си и на положението."

"Трябват кардинални реформи в МВР", лаконичен е Касим Дал, заместник-председател на ДПС. Пред "Класа" той заявява, че Централното оперативно бюро на партията не е обсъждало въпроса за оставката на Румен Петков, защото смята, че е право на премиера да предложи свое решение. С целия риск да удължи припряното говорене и натиск от опозицията, премиерът иска да
вземе информирано решение на базата на фактологичен и аналитичен материал. Нямам съмнение - продължава Дал, че неговата крайна цел ще е истинското реформиране на системата, започнато с ДАНС.

"Генералът на скандала", е коментарът в "Сега". Припомня се, че когато главният секретар на МВР Валентин Петров обяви, че в дъното на мегаскандала стоят четирима генерали, Бойко Борисов равнодушно не се припозна. Когато обаче бившата барета Алексей Петров просъска прословутото "който е поел ангажимент към него, да си го прибере възможно най-бързо /за Ваньо Танов/", най-смелият мъж в държавата бързо притича до микрофоните и призова "всички замесени да говорят само пред компетентните органи". Неволното замесване на Петров в скандала обърка един много добре премислен сценарий. Той предвиждаше каквито и бури да се разразят в МВР, баш генералът да излезе сух. Тактиката на Борисов е ясна. Иска властта, която уж се доближава, но все стои на една ръка разстояние. Борисов се държи точно като политик в предизборна кампания - хвърля други на амбразурата, за да спечели той.

"18 години политически натиск смачка МВР", е анализат в "24 часа". Припомня се, че трябва да бъде изготвен специален доклад - за 10 дни да се обяснят 18 години провал във вътрешното министерство. Ако бъде истински, а не просто ход за отвличане на вниманието, основният извод на този документ трябва да е, че политическите партии, управлявали през последните почти 20 години, са тези, които съсипаха министерството. Защото те никога не са искали МВР да е силно, искали са да е сервилно. Те победиха силовото министерство с постоянен натиск, задължителни политически чистки с всяка смяна на управлението, немощна законодателна подкрепа, честа промяна на приоритетите, враговете и приятелските икономически кръгове. Със задължително назначаване на ключови постове на удобни, но корумпирани и некадърни висши служители. С безмислени, но чести структурни промени.

"Зарязвам Рени заради политиката", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с Николай Свинаров, депутат от групата на Българска нова демокрация, бивш заместник-лидер на НДСВ. По негова преценка невероятният скандал, кризата в МВР, няма да провали тройното управление. "Не очаквам НДСВ да подкрепи вота на недоверие заедно с опозицията. Отделните изказвания са нещо хубаво като политически сигнал, но не мисля, че е възможно управляващите партии да си развалят коалицията. Лидерът Симеон Сакскобургготски още не се е произнесъл по въпроса, а само неговото мнение е от значение."

* * *
"Избори на 14 юни 2009 г. за BG и евро депутати", информира "24 часа". Изборите за 41-о народно събрание и за български депутати в Европарламента ще се проведат едновременно, като най-вероятната дата е 14 юни догодина. Това стана ясно след вчерашното заседание на контактната група от представители на парламентарните групи, която умува над ново изборно законодателство. Тя работи заедно с десни и леви експерти - проф. Михаил Константинов, Илия Божинов и Димитър Димитров. ЕС е определил 15 юни 2009 г. за вота за Европарламент, като се дава толеранс от една седмица на отделните членки. Денят е понеделник, когато у нас не се гласува, затова най-вероятно ще се избере 14 юни, обясниха проф. Константинов и Надежда Михайлова от СДС. Да гласуваме заедно за родни и евродепутати има съгласие у партиите, а и датата отговаря на закона - сегашният парламент бе избран на 25 юни 2005 г.

* * *
"60 дни да пуснем тел. 112, после Брюксел ще ни съди", съобщава "24 часа". Първото дело на Европейската комисия срещу България за неспазване на законодателството на общността вероятно ще бъде заради спешния телефон 112. Това стана ясно от вчерашното решение на комисарите да изпратят последно
предупреждение до правителството заради това, че номерът не работи извън София. България е единствената държава, която не е въвела общия спешен номер. Кабинетът ще има два месеца да удовлетвори искането на Брюксел, преди делото да бъде заведено в Европейския съд в Люксембург.

"Вече ще има железен мониторинг на европроектите", обещава Димитър Пейчев, заместник-министър на земеделието и продоволствието. "Дневник" припомня, че писмо от Европейската комисия преди дни сигнализира за поредната опасност пред усвояването на европейските средства. Разплащателната агенция, която трябва да разпределя субсидиите в земеделието, е получила най-ниската оценка за работата си. Пейчев обяснява, че в Брюксел имат съмнения, без да е дадена категорична оценка за работата на агенцията. "Целта е ние с нашите действия да докажем, че ще преодолеем тези проблеми. След като изработихме вътрешния си план за действие, ние ще го предоставим тепърва на Брюксел."