Ако политическият елит в България не се заеме с прочистване на собствените си редици и на държавните структури, включително на МВР, очевидно е, че държавата е изправена пред тежка криза, посочва Паскалев.

***

"БНД извоюва своето място в опозицията", отбелязва в интервю за "Монитор" Николай Свинаров, депутат от ПГ на БНД. Категорично в дебати и в гласувания нашата парламентарна група се изявява като ясна опозиция, посочва Свинаров. Той коментира и ситуацията в МВР и заявява, че според него проблемите в МВР не могат да бъдат решени при сегашното ръководство на министерството.

***

"Започна преброяване на имотите на 150 000 държавни служители", е челното заглавие на "Сега". Проверката на доходите и имуществото, наредена от правителството, се отнася до 85 000 чиновници в администрацията и още 60 000 в системата на МВР и трябва да приключи до края на юни. Това е една от 108-те мерки, които Министерският съвет утвърди в антикорупционната стратегия за 2008 г.

***

Поръчаният от премиера Сергей Станишев законопроект за разкриване и предотвратяване на конфликта на интереси трябва да бъде подготвен до средата на май, съобщава "Дневник". Това предвижда приета от правителството програма за изпълнение на стратегията за прозрачно управление и противодействие на корупцията до края на 2008 г.

***

"Строим затвор под носа на Галеви", е озаглавено интервю в "Стандарт" с ген. Петър Василев, директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието. Пред вестника той обяснява, че в Самораново, между Дупница и Ресилово, се предвижда да има място за лишаване от свобода за осъдени с проблемно здравословно състояние. Според редакционна бележка на "Стандарт" в Ресилово е имението на т.нар. братя Галеви. Василев информира, че ще се строят нови затвори, тъй като в сегашните вече няма място, а и има региони, в които няма затвори. При положение, че бъде построен нов затвор около София, територията на настоящия не ни трябва и може да бъде предмет на търговска сделка, както и на този във Варна, обяснява той.  

***

"Опасно е да се говори за срив при имотите", предупреждава от страниците на "24 часа" Страхил Иванов, управител на агенцията за недвижими имоти "Явлена". Няма сериозни фактори, които да доведат до спадане на цените, ако не се провокира паника, смята той. Пред "Дневник" Левон Хампарцумян, главен изп. директор на Уникредит Булбанк, посочва: "Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността".Винаги трудните времена се следват от преразпределение на собствеността и намиране на нови собственици, които преструктурират бизнес модела с цел той да бъде по-успешен, обяснява той. Според него сегментът, в който е била направена драматична грешка, са ваканционните имоти и изобщо развитието на курортите.

***

"Кой първи ще фалира - парното или ние", пита в анализа си "24 часа". Цените на отоплението ще растат, не можем да ги преборим, но трябва да търсим начини да вдигнем и заплатите, отбелязва авторът.

***

"София получи жълт картон за 5.1 млрд. евро", пише "Сега". На 31 март в София е пристигнало ново критично писмо, което поставяло под въпрос достъпа на нашите фермери и села до 5.1 млрд. евро. Заради слабости в работата на фонд "Земеделие" Еврокомисията може да ни затвори двата основни европейски
агрофонда - за гарантиране на земеделието и за развитие на селските райони, съобщава вестникът. Писмото било показано от ГЕРБ. "Няма спиране на субсидиите от ЕС, нито в писмото се споменава това", е коментарът на земеделския министър Нихат Кабил. Той обаче признал според "Сега", че има сериозни критики към работата на фонд "Земеделие". Изпълнителният директор на фонда Димитър Тадаръков обяснил, че забележките се базират на проверка, приключила преди 3 месеца, а слабостите вече са преодолени.

***

Всеки, който няма пари да си плати наложената глоба, да полага обществено полезен труд - за това предложение в доклад на "Отворено общество" информира "Монитор". Според експертите основен проблем на повечето наказания в страната е, че хората отказват да ги платят или заявяват, че са социално слаби.