Президентът на САЩ Джордж Буш обяви режима на иракския лидер Саддам Хюсеин за "най-голямата заплаха за световния мир" и предупреди, че ако Ирак не се разоръжи сам, ще се наложи да бъде разоръжен със сила от Вашингтон и съюзниците му. В обръщение към американския народ президентът подчерта, че "с миналите и настоящите си действия, с технологичните си възможности и бруталния по своя характер режим" Ирак е една от най-сериозните заплахи.

На годишнината от въздушните удари срещу Афганистан, Буш използва срещата си в Синсинати с лидери на граждански организации, за да обясни защо именно Ирак трябва да е следващият обект на антитерористичната война. Буш подчерта, че няма по-голяма заплаха от Ирак заради възможността му да предприеме нападение с химически, биологически, а вероятно и с ядрени оръжия. Саддам Хюсеин приютява терористи и трупа оръжия за масово унищожение, предупреди Буш. Ирак може във всеки момент да снабди с биологични или химически оръжия тези терористи, за да атакуват Америка.

Багдад е въозбновил програмата за разработка на ядрено оръжие, продължи Буш, като нарече иракския лидер кръвожаден тиранин. Пентагонът разпространи днес сателитни снимки на обекти, в които се твърди, че Саддам разработва ядрени оръжия. Изображенията представят обекти, които са били полуразрушени по време на войната в Персийския залив и снимки на същите места, направени тази година. Засега няма официална реакция на изявлението на Буш от страна на Саддам Хюсеин, но няколко депутати от иракския парламент нарекоха речта пълна с лъжи.

 В речта си Буш съобщи, че по данни на разузнаването на иракска територия са обучавани бойци на терористичната мрежа на Осама бен Ладен и че високопоставен лидер на "Ал Кайда" се е лекувал неотдавна в Багдад. Съобразявайки се с критиците си, които го обвиняват в прекалена войнственост, Буш ацентира в речта си върху нуждата да бъде разоръжен режимът на Саддам, а не да бъде отстранен. Американският президент дори обеща да помогне на Ирак да се възстанови, ако се стигне до война.

Междувременно, във Великобритания подкрепата за военна операция срещу Ирак намалява, показват резултатите от социологическо изследване на агенция" Ай Си Ем". Само 32% от британците се обявяват за война срещу режима на Саддам.
Преди две седмици те бяха с пет на сто повече. Според изследване на"Галъп" пък, 53% от американците подкрепят изпращането на армията в Ирак. Около 40% са твърдо "против" евентуален удар.