В четвъртия си ден протестът на земеделците се радикализира, но за кратко. Стотици трактори тръгнаха следобед към София, планирайки да блокират столицата. Няколко часа по-късно обаче бяха спрени.
До Ботевград стигнаха повече от 200 трактора от Видин, Монтана и Враца. Протестиращите спряха, за да изчакат развръзката от преговорите.
Какво може да ги накара да тръгнат за София?
Цветелина Димитрова от Бяла Слатина каза за bTV, че зърнопроизводителите потвърждават своите искания и настояват да бъде спазена подписаната рамка. Тя посочи, че производителите влагат по около 100 -120 лева на декар, без рентата – тези пари от порядъка на 3,7 млрд. лева са оборотни пари от банки, на които плащат високи лихви. Зърнопроизводителите трябвало да получат по около 10 лева на декар, според подписаното споразумение. Сега по думите й, те ще получат по два лева.
Тя отбеляза, че секторът е рисков и се субсидира в цял свят и че без субсидията от държавата не е възможно да оцелеят.
Трактори останаха и край Сливен, Капитан Андреево, Хасково и Горни Дъбник
В четвъртия ден от протеста си земеделците отново блокираха пътища и гранични пунктове.
И удължиха времето на протеста си. Блокадата на пътя за Турция продължи три часа.
За първи път фермерите поискаха и министерски оставки
Заканиха се, че блокадите ще продължат до намирането на обещаните пари. Днешното протестно меню освен традиционната скара включваше и печен шаран. А от фермерската почерпка похапнаха и деца от близкото село.
На Дунав мост тракторите обикаляха подхода към моста и пропускаха частично колоните от автомобили. Не липсваха и извънредни ситуации. Мъж получи бъбречна криза, докато чакаше в задръстването.
Далеч по-кратка беше блокадата на пътния възел Петолъчката
само няколко минути, вместо планираните три часа. Защото тракторите тръгнаха към София. Председателят на зърнопроизводителите от Сливенска област Петър Байчев обясни, че тръгват, защото там няма с кого да разговарят.
„Ще влезем в София отвсякъде, от всички посоки. От Сливен и Бургас тръгват около 80 машини, от Ямбол - около 200 машини, от Стара Загора са около 200 машини, Пловдив са около 200 машини. Общо се набират около 3 000 машини, които ще минем от всички посоки на София”, каза Байчев.
Няколко часа, след като тръгнаха обаче, тракторите бяха спрени. Докато не приключат преговорите. Решението беше обявено след среща на протестиращите с министър Мирослав Найденов и председателя на земеделската комисия в парламента.
„Към този момент не е възможно увеличение на бюджета за земеделие, ние коментирахме акциза, аз благодаря за жеста на земеделските производители”, каза Мирослав Нейденов. След срещата протестиращите обявиха, че са оптимисти
Протестиращите край Ботевград обаче казаха, че утре тръгват за София
каквато и да е развръзката от преговорите. Към София тръгва и другата земеделска техника от страната. Протестиращите имат разрешение от СДВР да са в София до 21 часа на 8 декември, най-вероятно те ще се разположат около храма „Свети Александър Невски”.
Вече има сигнали от бизнес организации за загуби заради блокадите
по границите. Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов.
Претенции има от превозвачи, транспортни фирми, туристически компании, търговци и хранителни вериги. Според Найденов, Гърция и Румъния могат да предявят претенции пред Европейския съюз, а Турция пред международните съдилища. Министърът призова фермерите да не блокират границите и българската икономика.
Съюзът на мелничарите в България се дистанцира от зърнопроизводителите и ги призовава да прекратят протеста, защото ще дестабилизират държавата.