Противниците и привържениците на независимостта на Шотландия от Великобритания са с изравнени позиции, девет дни преди референдума по въпроса, сочи ново проучване на общественото мнение, цитирано от „Ройтерс”.

Броят на хората, които казват, че ще гласуват против отделянето на северната област, е намалял за един месец от 45 на 39%. Привържениците на независимостта са се увеличили от 32 на 38%- само 1 процент по-малко или в рамките на статистическата грешка. Делът на хората, които твърдят, че със сигурност ще дадат своя вот, е нараснал до 84%.

"Това проучване разкрива удивителна промяна в нагласата на избирателите. Резултатите са прекалено близки, за да бъде обявен (победителят), и двете страни сега ще бъдат стимулирани да използват максимално последните няколко дни от кампанията, за да се опитат да убедят нерешилите гласоподаватели в достойнствата на своята кампания", обобщи Том Костли, директор на шотландското поделение на социологическия институт Ти Ен Ес, което е извършило запитвнето.

Референдумът, на който ще имат право на глас над четири милиона шотландци и жители на областта, ще се състои на 18 септември. Кампанията на привържениците на независимостта, които изоставаха далеч назад от своите противници, догонва изоставането през последните седмици и направи доскоро немислимото - разпадането на 300-годишния съюз, нещо напълно възможно.

Кандидат за членство в ЕС

Междувременно Европейската комисия потвърди позицията си, че Шотландия ще трябва да напусне Европейския съюз и отново да кандидатства за членство, ако шотландците гласуват за излизане от Обединеното кралство.

Говорителката на Еврокомисията Пиа Аренкилде Хансен отказа да коментира предстоящия шотландски референдум на ежедневния брифинг на комисията в Брюксел в понеделник, като се ограничи само да каже, че "бъдещето на Шотландия трябва да бъде решено от шотландския народ и британските граждани".

В писмо от 2012 г. обаче председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу написа, че ако част от територията на една държава членка престане да бъде част от тази държава, за да стане нова независима държава, договорите за ЕС вече няма да важат за тази територия, което означава, че независима Шотландия ще престане да бъде част от ЕС.

Тогава Барозу подчерта, че всяка европейска държава, която отговаря на изискванията на членство в ЕС, може да кандидатства за членство, но кандидатката стандартно трябва да получи единодушна подкрепа от членки. "Ще бъде изключително трудно, ако не и невъзможно, да се получи одобрението на всички останали страни ", подчерта председателят на Еврокомисията.