Руският газов монополист „Газпром” намали обема на доставките си за Украйна след провала на двустранните преговори за цената на синьото гориво и погасяването на старите задължения на Киев, съобщават световните агенции.
Руснаците настояваха за незабавно плащане на 2 млрд. долара стари задължения и установяване на цена от 385 долара за 1000 кубични метра. Украинците категорично отхвърлят този вариант. Допълнително масло в огъня наля и проектът „Южен поток”, с който бившата съветска република се заобикаля, отбелязва Ройтерс.
Половината от руския газ за Европа минава транзитно през Украйна. Макар доставките му да са гарантирани в договор, „Газпром” прехвърли изцяло на бившата съветска република отговорността за това синьото гориво да достигне до крайните клиенти на запад.
Украинският министър на енергетиката Юрий Продан заяви, че Русия днес е спряла всички газови доставки за Украйна, но че гарантира надеждни газови доставки за европейските клиенти на Русия, които се подават чрез газопроводи в Украйна, предаде Ройтерс.
Продан изтъкна, че "газовите доставки за Украйна са сведени до нула"
През зимата може да възникнат проблеми с газоснабдяването на ЕС, ако не бъдат запълнени подземните хранилища в Украйна. Това предупреди европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер. По думите му, през последните няколко седмици „Нафтогаз” е вкарал 12 милиарда куб. м. газ в своите хранилища.
На пресконференция във Виена Йотингер посочи, че Украйна възнамерява да изпълни транзитните си задължения за доставка на газ за Европейския съюз и че е уверен, че Русия ще изпълни своите газови ангажименти към ЕС.
Той за пореден път призова двете страни да приемат компромисното предложение, което по-рано предложи: 300 и 385 долара за 1000 кубически метра през лятото и зимата, плащане на 1 млрд. долара веднага и останалия украински дълг на шест транша.
У нас все още тече, интерконектор ще вкарва газ от Гърция
Към момента няма промяна в режима за доставка на газ за България и параметрите са в рамките на договорените. Това съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката.
В официалното съобщение на ведомството се посочва, че при обмена на информация между диспечерите по пътя на газа от Русия към България няма индикации за прекъсване или промяна в характеристиките на потока. На входните точки на страната също не са констатирани изменения.
По данни на МИЕ, към днешна дата в хранилището “Чирен” има налични 355 млн.куб.м природен газ, като във връзка с динамичната ситуация в Украйна в хранилището продължава да се нагнетява газ и в момента.
Възможността за дневен добив от “Чирен” при сегашните нива на активен газ е средно около 3.3 млн.куб.м./ден., което осигурява около 65% от дневното потребление за този период от годината, при настоящите метеорологични условия в страната. При посочените нивахранилището ще осигурява доставки за минимум 100 дни.
Освен от хранилището,страната черпи и от местен добив. От 1 януари 2014 г. е осигурена техническа възможност за пренос на от 1 млн. м3/д. до 3 млн. м3/д. природен газ, в посока от Гърция към България, в зависимост от възможностите на гръцката газопреносна мрежа.
При ползването на всички тези ресурси е възможно да се осигури потреблението на газ в страната ни краткосрочно, без прекъсване на доставките за потребителите, посочват от МИЕ.
„До този момент има редовно доставки на природен газ. Благодарения на усилията на правителството сме гарантирали, ако днес прекъснат доставките за България в продължение на 100 дни – нормално да функционира икономиката”, обясни енергийният министър Драгомир Стойнев. По думите му, никой няма да усети нищо в продължение на 100 дни. „Евентуално да внасяме природен газ приблизително 3 милиона на ден, което ще улесни значително ситуацията. Това ясно показва, че мерките, които сме взели, са в правилна посока”, каза още Стойнев.