„Храненето за физическо здраве е много сходно с храненето за психическо здраве. Има една нова сфера в психологията – нутриционална психология, която изучава как храната се отразява на нашето психическо здраве. Състояния като депресия и тревожност са много изследвани в тази научна сфера“.
Това каза здравният психолог и хранителен терапевт в предаването „Тази сутрин“.
И обясни, че когато приемаме непреработена алкална храна, богата на фибри и на минерали, си осигуряваме не само физическо, но и по-добро психично здраве. Пример за такава храна е средиземноморската кухня.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Алкалните храни се определят спрямо pH нивото им - показател, който измерва съотношението на положително заредените водородни йони (киселинни) и отрицателно заредените (алкални), в един разтвор.
Храни, които изместват стойностите на pH в алкална среда, наричаме алкални храни. А такива, който намалят pH стойностa в организма ни, наричаме киселинни. Повече за това кои храни са алкални може да прочетете тук -
„С правилното хранене се постига намалена тревожност, повече енергия и намален стрес като цяло“, уточни Белорешка.
Тя припомни и някои вредни навици, които трябва да избягваме в ежедневието си.
„Нещо, което имаме дори в народопсихологията си с големите маси и пищните гощавки – това е преяждането. Това е един от най-често срещаните проблеми у нас. Не е лошо да се прави на поводи и по празници, но не и да се превръща в ежедневие“, каза нутриционистката.
Берлорешка предупреди и за опасностите за това откъде черпим информация за това кои храни са вредни и полезни.
„Много често това са глутенови, млечни продукти, месото беше анатемосано доста време, захарта. За масовия човек, при който не е диагностициран проблем, това е излишно и всъщност може да доведе до хранителни дефицити. А ако хората имат по-обсесивна натура и са перфекционисти, могат наистина да се фиксират до степен, в която избягват цели хранителни групи и дори стигат до това да не се социализират, защото знаят, че храната на определено място ще е нездравословна“, каза тя.
Какво още коментира здравният психолог вижте във видеото към материала.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK