На рекорден брой плажове по българското Черноморие – 25, както и на 5 яхтени пристанища у нас това лято ще се вее „Син флаг“. Престижното екоотличие е гаранция за чисто море и пясък.
Това се случва точно 30 години от присъждането на първия „Син флаг“ - плажът на „Слънчев бряг“, отличен през 1995 г.
Ето кои са призьорите тази година:
Качеството на водата се следи по показатели, установени от Европейската комисия и се проверява редовно и по време на сезона.
„Отличава ги качеството, образователните инициативи, информацията, обучението на тези плажове и грижата за качеството на водите, която е от особена важност за здравето на хората. През целия сезон текат проверки дори и на международно ниво и се следи за изпълнението на критериите на програмата през целия сезон. Задължително се следи за качеството на водите, безапелационно, ако на някой плаж се забележат отклонения, застрашаващи здравето на хората, флагът се сваля и хората трябва да бъдат уведомени", каза Станимир Георгиев, председател на Българско движение „Син флаг".
И това лято по-голямата част от отличените плажове са по Южното Черноморие. Броят им бележи ръст, но все още остава в пъти по-нисък от конкурентни туристически дестинации.
„Следи се за качеството на услугите, за безопасността от медицинското обслужване и спасителите. Разчитам на натиска на местните власти, за да може концесионерите, които обслужват тези плажове, да се включат наистина в програмата и да докажат, че са сред най-добрите“, добави Станимир Георгиев.
„В другите страни е скандално, ако плаж или яхтено пристанище, или туристически кораб нямат син флаг. В България това все още не се оценя. Това е стандарт, който се следи през целия сезон – от 1 юни до 30 септември“, каза още той.
Плажовете имат още 10 дни, за да са напълно готови за лятото. На 1 юни те трябва да бъдат почистени и оборудвани със спасители и медицински екипи. Тогава и спечелилите приза ще могат да закачат синия флаг.
Тази година работното време за спасителите е различно - от 9 до 18:30 ч. Плажовете трябва да са с пълен брой спасители до 15 септември, когато приключва сезонът.
„За началото на сезона спасители ще има, безопасността на плажовете ще бъде достигната и те ще могат да отворят навреме за 1 юни. Но подборът на спасители е тревожна тема и проблемът се корени не толкова в условията на стопаните на плажовете, а като цяло липсва държавна политика за сезонната заетост“, каза Иван Георгиев от Института по водна безопасност.
Според него е все по-трудно да се осигури необходимият брой спасители, тъй като няма интерес към професията или много от хората са заети в плувните басейни в страната.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK