Лекарските заплати да се индексират спрямо инфлацията и ръстът на клиничните пътеки. Това е едно от предложенията, направени от група икономисти, по поръчка на Български лекарски съюз (БЛС), каза в предаването „Тази сутрин“ председателят му д-р Иван Маджаров.
„Български лекарски съюз прави трети опит да промени начина, по който се финансират болниците и по който се изчисляват заплатите на лекарите. Досегашните опити бяха чрез лекари, които са включени в работни групи. Те не срещнаха одобрение от властите. Внасяли сме предложенията си при почти всяко правителство“, обясни той.
Д-р Маджаров отчете, че този път инициативата е на здравният министър. Той създаде една работна група, която се занимава с остойностяването на медицинския труд. „Ние решихме да внесем предложение, което специално за нас ще бъде изработено от група икономисти. Възложихме им задачата да ни дадат икономически модел, които да е труден за компрометиране и атакуване, които да може да бъде надграждан и също така да е устойчив във времето“, поясни той.
Икономистите са направили 94 страници анализ и са предложили на БЛС няколко неща. На първо място те предлагат в българското здравеопазване да се въведат длъжности и рангове за лекарите по подобие на Германия. Те обръщат внимание също така, че има сериозни диспропорции в заплащането в различните региони и болници. Там икономистите предлагат да се дава някаква добавка от страна на държавата.
„Икономистите предлагат труда на лекарите да бъде индексиран с половината от ръста на клиничните пътеки или на цените на прегледите и 50% от годишната инфлация. Това означава при 10% инфлация и 10% увеличение на клиничните пътеки, заплатите трябва да бъдат индексирани с 10%. Важно е обаче да подчертая, че това, което икономистите предлагат, са основни заплати. На тях би трябвало да се начислява клас за прослужено време, за неблагоприятни условия на труд и ДМС-то“, обясни д-р Маджаров.
Той отчете, че внесеното от тях предложение касае само лекарите, защото в работната група са включени и други съсловни организации, които трябва да внесат тяхно предложение. Но ако те възприемат модела и подхода на БЛС, то той може да бъде приложен и при формирането на заплатите за специалистите по здравни грижи. „Ние не сме Министерство на здравеопазването, ние сме Български лекарски съюз“, каза той.
Д-р Маджаров коментира още ситуацията със спирането на тока в белодробната болница във Варна. Според него в страната има и други болници, които са на ръба на оцеляването. За това има много причини, отчете председателят на БЛС. Той се надява, че ако има редовно правителство, то ще продължи политиката за по-добро финансиране на болниците и формиране на заплатите в този сектор.
Вижте повече във видеото.