Уникални археологически находки на нос Калиакра. След гърнето със злато, наречено Татарска плячка, открито преди четири година на нос Калиакра и тази година археолозите се натъкнаха на фрагменти от луксозни съдове и златни накити от XIV век. 

„За девета поредна година проучваме един от най-богатите некрополи. Имаме златни наушници. Това не е най-големият некропол. В него има над 400 гроба“, обясни пред bTV Филип Петрунов, зам.-ръководител на разкопките.

Тази година откриват интересна находка от края на V и началото на VI век. 

„Виждаме нехарактерен начин на изписване на Исус Христос. Не са използвани гръцките букви, а раннобългарски знаци, разположени около цъфтящ кръст, който е много характерен за раннобългарската култура. Този период се връзва с историческите сведения за въстанието на Виталиан срещу император Теодосий, който използва български федерати, които живеят на Калиакра и се опитва да обяви самостоятелност“, посочи Петрунов.

Дръжката на гърне е с врязани знаци още преди да бъде изпечена.

Във вътрешния град на средновековната Калиакра се проучва нейния най–богат некропол. Той е разположен на източния бряг на носа. Откриват се фрагменти от луксозни съдове и златни накити от XIV век. Вероятно представители на висшия църковен клир.