Пчеларите масово изоставят или продават пчелините си. Причината е ниската изкупна цена на меда и високите цени на консумативите за производството му.
Проблем е и ниската цена на вносния мед. И тук се появява големият въпрос: Ще остане ли пазарът без български мед?
„В България няма стратегия за развитие на пчеларството. Нормално е пчеларите да се отказват, защо изкупите цени на продукцията им са изключително ниски. Институциите въобще не взимат отношение – те само имитират дейност. Няма никакви проверки и проследяване на произхода на меда“, каза Давидко Монев, доказан пчелар на пазара в Благоевград с многобройни клиенти.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Вносният мед е с неясни качества, защото той се внася у нас незаконно. Купува се и се продава на ниска цена. Този мед е залял пазара и истинските български пчелари не могат да реализират продукцията си“, посочи и Слави Благоев, също дългогодишен пчелар.
Той е категоричен, че няма как с просто око да се разпознае истинския от фалшивия мед – това можело да бъде установено само лабораторно.
„На първо място, когато отворите буркана с меда, трябва да усетите неговия аромат, а когато го опитате – трябва да ви „хване“ за гърлото. Това е най-важното“, категоричен е обаче Давидко Монев и посочва, че има клиенти, за които не е важна цената, а качеството на продукта.
„Хората предпочитат евтиния ме, защото такива са доходите на хората в нашата страна“, смята обаче Слави Благоев, който също продава мед и пчелни продукти на пазара в Благоевград и има наблюдения.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK