Софийският градски съд оправда бившия здравен министър Божидар Нанев, който беше обвинен в сключването на неизгодна сделка за закупуване на антивирусния препарат "Тамифлу" в разгара на епидемията от свински грип.
Съдия Светла Букова оправда изцяло и Димитринка Николова, която е бивш началник на Дирекция "Бюджет и счетоводство" в Министерство на здравеопазването.
Съдийката отмени и мерките за неотклонение на двамата, които бяха парични гаранции от по 2000 лева за Нанев и 1000 лева за Николова.
Самият Божидар Нанев призна, че никак не е изненадан от оправдателната си присъда.
"Допринесъл съм за това нашата страна да се снабди с антивирусни препарати, които бяха необходими за опазването на здравето и живота на хората", каза първият здравен министър в кабинета на Бойко Борисов.
Обвинението срещу Божидар Нанев беше повдигнато през март 2010 година. Това стана и причина той да подаде оставка от поста на здравен министър. Три седмици след оставката на Нанев Софийският градски съд освободи от длъжност и тогавашната шефка на НЗОК Жени Начева. На нея й бяха повдигнати обвинения за престъпление по служба за отпуснати 800 000 лева повече на болница в Сливен, 840 000 лева допълнително на ВМА и на частната болница "Токуда".
Прокуратурата поиска ефективна присъда от 5 години затвор за Нанев и 2-годишна условна присъда за подсъдимата с него Димитринка Николова.
Според прокуратурата Божидар Нанев и Димитринка Николова съзнателно са сключили две неизгодни сделки за доставка на антивирусния препарат "Тамифлу". В обвинителния акт са описани сключените на 16 декември 2009 г. с компанията "Рош" договори за доставка на антивирусните препарати срещу свински грип. Договорите са на стойност 6,5 млн. лева. Същевременно Националната здравна служба на Великобритания е предложила с близо 2,5 милиона лева по-изгодна оферта.
Нанев обясни, че един договор не е само начална и крайна цена, а има измерения в много посоки, така всички други условия показвали, че това, което се предлага от Великобритания е безкрайно по-неизгодно.
Бившият здравен министър е категоричен, че медикаментите са свършили и са помогнали много в следващата година, когато отново имаше епидемия. "
Присъдата на СГС не е окончателна и може да се обжалва. Прокуратурата вече заяви, че ще я протестира.