Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса одобри бюджета на касата за догодина.

Сумата, с която ще разполага касата през 2025-та е 9,5 милиарда лева или с над 1,3 млрд. лв. повече спрямо тази година.

Осигурителната вноска за здраве остава 8%, но приходите ще бъдат повече заради ръста на минималната заплата и максималния осигурителен праг.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За болнична помощ ще бъдат насочени 4,1 млрд. лева.

Така ще бъдат финансирани 2, 3 млн. броя хоспитализации и милион и 1,9 млн. броя процедури.

А от управата на касата обявиха, че се запазват политиките, които са били заложени и досега.

Според Яна Петкова, която 15 години е внасяла здравни вноски при изследванията трябва да има повече финансиране. По време на майчинството прави изследвания, за които плаща стотина лева, които касата не поема.

„Този разход може да бъде поет, тъй като той е препоръчат от АГ специалист не е нещо, което аз сама съм решила или съм избрала за себе си“, казва тя.

От Надзорния съвет на здравната каса обаче отчитат, че бюджетът тази година е по-голям с 16,4% спрямо година по-рано, но в него не са заложени съществени промени. А разходите са разпределени пропорционално както и до сега по съществуващи политики.

„Нищо ново – няма да има реформи пак ще сме си последни в Европа“, казва д-р Михаил Михов, практикуващ личен лекар в столицата.

Идеите да бъде обърнато повече внимание на профилактиката. вместо на болничното лечение няма отражение в тази бюджет, но за това има обяснение:

„В тези несигурни времена трябва да бъдем много предпазливи с нови дейности, които залагаме в проектобюджета. В момента това е един балансиран бюджет, предпазлив“, казва Станимир Михйалов, който е управител на НЗОК.

А според лични лекари е по-добре в бюджета да има реформи. Процедури, за които сега пациентите лежат в болницата, за да не плащат, могат да бъдат разписани в извършени в извънболничната помощ, отчита като личен лекар Михаил Михов:

„За много неща ние сме принудени да насочваме пациента към диагностични пътеки в болнична обстановка, само единствено с цел тяхното състояние, без да е необходимо активно лечение.“

От касата отчитат, че заложеният брой хоспитализации за догодина е твърде голям, но не могат да не го заложат в бюджета, защото броят и за тази година е доста голям.

Предстои другата седмица касата да излезе с доклад на какво се дължи значителният брой на лекуваните в болниците.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK