Столичната община е готова да приложи мерки за облекчаване на бизнеса по време на кризата. Този вторник столичният общински съвет гласува мерките и ги прие. Те касаят гражданите и бизнеса, културата и общинското здравеопазване.

Снимка: btvnovinite.bg

С 1 милион лева ще се финансират общинските поликлиники. Парите ще са за плащане на заплати. В културата - с около 400 000 лв. ще бъдат подпомогнати творците.

За бизнеса - наемателите на общински имоти се освобождават от наем за периода, в който не са работили. А ако са работили, но докажат спад в оборота с над 50% -  ще дължат половината от наема.

Снимка: btvnovinite.bg

С отстъпка от 5% ще може да се плати такса смет и местен данък до 30 юни, а не до края на април, както беше досега. Отлага се и падежа за първата вноска на такса смет.

Снимка: btvnovinite.bg

Освобождават се от такса „Тротоарно право” всички търговци, които не са работили по време на кризата. И ако до сега едно заведение на най-посещавания булевард в столицата – „Витоша”, плаща около 4700 лв. за така нареченото „Тротоарно право”, според квадратурата си, то с новите мерки ще си спестят тази сума „хвърлена на вятъра”.

Управителят на заведение Емил Пеев с облекчение следи мерките на общината за подпомагане на бизнеса.

Снимка: btvnovinite.bg

„За този момент това са доста адекватни мерки и ще облекчи доста фирмите, които са поставени в това сложно положение. Поне 3-4 месеца след края на извънредното продължение, ако продължи ще бъде много добре за всички фирми, защото ще имат възможност да стъпят на краката си и икономиката да заработи по-бързо.”, казва Пеев.

От такса „Тротоарно право” се освобождават не само неработещите заведения през последния месец, но и тези, които са работили само с доставки по домовете. Те също не са ползвали заведението си на тротоара.

С новите мерки една фирма ще може да се възползва от общо четири облекчения. Освен че няма да плащат така нареченото „Тротоарно право”, те ще могат да забавят такса „Смет" до края на юни.

За тези компании, които обитават общински имоти - да не плащат наем, ако реално не са работили. А ако са работили, ще платят половината от наема. Фирмите, които имат нужда от финансова инжекция – могат да изтеглят кредит, който общинският гаранционен фонд им гарантира до 80%.

Снимка: btvnovinite.bg

„Общинският гаранционен фонд ще гарантира пред банките, че конкретните фирми ще си изплатят кредитите, ако не ги изплатят то тогава общинският фонд е длъжен да ги изплати.”, коментира Георги Георгиев, председател на финансовата комисия на столичния общински съвет.

Фирмите ще могат да кандидатстват по мерките от края на другата седмица с декларация и извлечение от касовите им апарати, което реално да докаже, че не са работили през последния месец.

Подробните критерии и нужните документи за кандидатстване ще откриете на сайта на столичния общински съвет.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация