Повече от половината пациенти с респираторни заболявания у нас в момента са с COVID-19, заяви в ефира на bTV държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

На този фон бързите тестове у нас са в пъти по-скъпи от други страни в Европейския съюз. По изчисления на доц. Кунчев статистиката за коронавирус хваща един от 10 болни.

„По данни на статистиката, която хваща много малък брой от реалните болни, имаме около 1000 случая седмично. Поне 10-15 хиляди са реалните случаи“, каза Доц. Ангел Кунчев - държавен главен здравен инспектор.

При леки симптоми често пациентите отиват да се тестват в домашни условия, казва фармацевтът Мая Попова.

„Когато се съмняват и им е различно усещането, дали обикновен грип или COVID, хората си взимат тестове“, обясни тя.

Въпреки че е сложила поредната си COVID ваксина и днес се е ваксинирала за грип, Мария Малева при най-малките симптоми си прави домашен бърз тест.

„Щом някой се почувства недобре, другият тича до аптеката да купи тестове за всички. По-добре човек да знае какво точно му се случва и от какво боледува, и е по-добре човек да си направи тест, за да е сигурен“, смята жената.

Средната цена на бързите тестове у нас около 10 лева за брой. В сравнение с други страни от Европейския съюз обаче, българите плащат значително повече. Сравняваме един и същи продукт на един и същи производител.

Снимка: bTV

У нас цената е почти 11 лева, а в южната ни съседка почти лев или с 10 пъти по-евтин. В България същият тест струва 3 пъти повече и в сравнение с Германия.

Снимка: bTV

Разлики в пъти има и при комбинираните тестове за грип и коронавирус. У нас за такъв струва около 10 лева, а за същия в Гърция ще платим почти 7 лева, а ако е намален цената стига под 5 за брой. С повече от 2 пъти тестът е по-евтин и в Румъния.