САЩ гледат преди всичко, това го заявяват открито, техния собствен интерес – с този закон „Магнитски“ те гарантират и правят всичко възможно корупционни практики и явления да не преминат в тяхната финансова система. Това трябва да се знае, но това е силен политически сигнал към нас, че трябва да бъдат предприети ефективни мерки“.

Това каза президентът Румен Радев по повод новия списък по закона „Магитски“, оповестен на 10 февруари, в който са включени още петима българи. Той със сигурност ще повлияе на изборите, коментира президентът.

„Съпротивата срещу борбата с корупцията в България е голяма, виждаме го. И всяка помощ е добре дошла, защото съвременната корупция не признава граници, тя е международно явление. Но няма кой друг да свърши нашата работа вместо нас и тя започва с приемането на закони, които да гарантират ефективна борба с корупцията. Тя започва с това политическите партии не само да ги приемат, но и да се ангажират с изпълнението на тези закони за борба с корупцията, да не бъде само предизборно говорене“, подчерта държавният глава.

48-ото Народно събрание се саморазпусна от страх

От думите на Радев стана ясно, че не се притеснява от импийчмънт, за какъвто призоваха политически лидери, след като президентът заяви от Брюксел, че България ще наложи вето на нови санкции срещу Русия, ако засягат ядрената енрегетика.

„Партиите на войната нека спечелят изборите, нека съставят правителство, нека да поемат отговорност за решението Българската армия да предаде оръжие на Украйна. Хора, които не разбират от военно дело, правят всичко възможно да ни въвлекат в процесите на ескалация, които те не могат да контролират. Виждаме, че войната вече зацикли във фаза на пълно взаимно изтощение и тя въвлича всички нас”, отговори на тази атака държавният глава.

От своя страна той също нападна партиите в бившия парламент: „48-ото Народно събрание се саморазпусна от страх да сформира правителство и да поеме отговорност за управлението на страна в труден момент. То саботира правосъдната реформа и европейската ни интеграция, не прие предложените от служебното правителство закони, които облекчаваха и отваряха пътя ни към Шенген и към Еврозоната“.