Няма да бъде отнет лицензът на Белодробната болница в Пловдив, защото всички анализи показват, че тя има и своя социален характер. Това каза пред журналисти в Пловдив министърът на здравеопазването Таня Андреева. Тя посочи, че това не е единственото лечебно заведение с дългове, и допълни, че много от тях работят добре с планове за финансова стабилност.
Според Андреева е належащо да се преосмисли статутът на здравните заведения и ако се наложи те да останат търговски дружества, да се освободят от ангажимента да акумулират печалба. „Ако има такава, то тя трябва да се реинвестира в клиниката за подобряване на услугата”, смята министър Андреева.
По отношение на Белодробната болница тя бе категорична, че за промяна на статута й от общинска в държавна няма запитване от местната власт и този въпрос не е обсъждан в министерството.
Министърът увери, че няма опасност НЗОК да "закъса" финансово тази година, няма да има и пациенти, които да останат здравно необслужени. Всяко лечебно заведение е в правото си да спре планови приеми и операции. По думите на Андреева личните лекари трябва да бъдат по смели и да поемат част от лечението на пациентите, с което според нея ще отпадне този проблем.
„Все още нямаме готовност за премахване на клиничните пътеки и въвеждането на диагностично свързани групи. Но има шанс това да се случи и това е разковничето. Първо, защото клиничната пътека вече се смята за един не съвсем адекватен начин за финансиране на медицинската дейност, и второ, защото тя не може да бъде докрай коректна”, каза още Андреева.
По думите й, клиничната пътека включва в себе си определен алгоритъм, но извън това пациента може да има придружаващи заболявания. Може да има усложнения, а това може да коства допълнителен ресурс. Тогава често се консумира още една пътека. По-справедливият друг модел на работа в света са така наречените диагностично свързани групи.